Basen we własnym ogrodzie? Inwestycja może uderzyć po kieszeni
Wizja posiadania własnego, przydomowego basenu w ogrodzie jest marzeniem wielu Polaków. Swobodne pływanie i kąpiele bez wychodzenia z własnej posesji to świetna atrakcja dla dorosłych i dzieci. Ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie? Co wpływa na koszt takiej inwestycji i jakie są najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych?
Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje budowa basenu przydomowego, musimy najpierw określić możliwości budowlane. W ofertach wykonawców pojawia się kilka popularnych typów basenu, które nadają się zarówno do użytku komercyjnego, jak i do wykorzystania w domu, w ogrodzie zimowym i na zewnątrz posesji.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Podstawowym kryterium podziału jest mobilność. W ofertach sprzedaży znajdziemy proste baseny przenośne (np. rozporowe, dmuchane, stelażowe), jak i znacznie większe produkty o przeznaczeniu stałym. Drugą grupę stanowią baseny wkopywane w ogrodzie. Ich cena będzie uzależniona od rozmiaru, specyfiki projektowej, a także jakości wykorzystanych materiałów. W domu i w ogrodzie świetnie sprawdzają się baseny:
● Z niecką betonową - to klasyczne rozwiązanie, które możemy wykorzystać na dowolnie wybranym metrażu. Basen ogrodowy z niecką betonową może posiadać dowolną głębokość oraz kształt. Jego zaletą jest duża trwałość, możliwość dopasowania do wymagań każdego inwestora oraz możliwość dowolnego łączenia z dodatkowymi atrakcjami wodnymi. Niecka może zostać wykonana z żelbetu lub bloczków betonowych. Jedynym mankamentem tego rozwiązania może być wyższy koszt budowy. Niecka basenowa z betonu jest na ogół wykończona szklaną mozaiką lub folią basenową. Projekty przydomowego basenu w ogrodzie mogą zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.
● Z niecką stalową - w domu i w ogrodzie możemy też wykonać basen z niecką ze stali nierdzewnej. Jest to nieco mniej popularne, nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się dużą odpornością oraz efektownym wyglądem. Niecka ze stali nierdzewnej spełnia najwyższe standardy higieniczne, nie wymaga dodatkowej konserwacji i może posiadać wiele efektownych kształtów. Cena tego rozwiązania może być nieco niższa w porównaniu do niecek betonowych, jednak nie jest to regułą. Ostateczny koszt basenu przydomowego będzie uzależniony od rozmiaru oraz zastosowanej technologii. Dużym atutem pozostaje natomiast szybki montaż przydomowego basenu ogrodowego. Produkty z niecką ze stali nierdzewnej można zamontować w kilka dni. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno do prywatnego użytku w ogrodzie, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Basen w ogrodzie lub w domu może posiadać dodatkowe oświetlenie. Jest to rozwiązanie, które wpływa na koszt inwestycji, jednak cieszy się bardzo dużą popularnością. Do przydomowego basenu świetnie sprawdzają się zewnętrzne lampy oświetleniowe. Dodatkowym rozwiązaniem będą lampy basenowe, które efektownie oświetlają wodę w niecce. Oświetlenie może przybierać dowolne barwy lub zmieniać kolor za pomocą dodatkowych sterowników. Możliwość zmiany barwy RGB to nie tylko efektowny wygląd za dnia, ale i bardzo ciekawy efekt wizualny po zapadnięciu zmroku. Dodatkowe, zewnętrzne lampy basenowe ułatwiają poruszanie się po ścieżkach komunikacyjnych i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników.
Koszt budowy przydomowego basenu jest uzależniony od wybranej technologii, a także od samego metrażu basenu i jakości zastosowanych materiałów. Dobrym pomysłem będzie porównanie różnych projektów i wybór rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w domu lub w ogrodzie. Zaleca się skorzystanie z usług doświadczonej firmy, która specjalizuje się w budowie basenów w ogrodzie i posiada dobre opinie. Dzięki temu upewnimy się, że realizacja zostanie wykonana z zastosowaniem najwyższych standardów.
Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa basenu ogrodowego. Cena inwestycji jest uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Większość wykonawców podaje koszty realizacji dopiero po ustaleniu wymagań inwestora. Możemy przyjąć, że cena dużego basenu betonowego lub z niecką stalową rozpoczyna się od około 30 000 zł. Jest to stosunkowo niski koszt wykonania basenu w ogrodzie lub w pomieszczeniu. W cenie otrzymujemy pełną dokumentację projektową, dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. W kosztach mieszczą się także wszystkie niezbędne materiały oraz kompleksowa usługa montażowa.
Niekiedy cena basenu ogrodowego okazuje się znacznie wyższa. Baseny betonowe o bardziej wymyślnych kształtach, z szeregiem dodatkowych atrakcji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych mogą kosztować powyżej 50 000 zł. Jeszcze wyższe ceny na ogół generuje budowa dużych basenów podgrzewanych.
Alternatywą okazuje się samodzielna budowa własnego basenu ogrodowego. Cena ponownie będzie uzależniona od specyfiki projektowej, jakości zastosowanych materiałów oraz od metrażu i kształtu niecki. Samodzielna budowa prostego basenu z przestronną niecką powinna zamknąć się w kwocie do kilkunastu tysięcy. Jeśli szukasz więcej informacji na temat basenów, sprawdź te artykuły.
Wysoka cena basenów betonowych sprawia, że jest to rozwiązanie luksusowe i mało popularne w naszych warunkach klimatycznych. Alternatywą często stają się mniejsze baseny rozporowe oraz stelażowe. Możemy umieścić je w ogrodzie i składać po zakończeniu sezonu letniego.
Przenośny basen stelażowy lub rozporowy nie zajmują przestrzeni posesji przez okrągły rok. Jest to jeden z ich głównych atutów. Dodatkową zaletą okazuje się atrakcyjna cena zakupu. Niewielkie baseny kupimy już za kilkaset złotych, z kolei bardzo duże, rodzinne modele będą kosztowały do kilku tysięcy złotych. W ofertach sprzedaży znajduje się wiele modeli, dostępnych wraz z całym niezbędnym oprzyrządowaniem.
Wybór mobilnego basenu ogrodowego będzie bardziej bezpieczny, jeśli po ogrodzie poruszają się małe dzieci. Wysokie ścianki oraz dodatkowa, składana drabinka uniemożliwiają przypadkowe wpadnięcie do niecki basenowej. Dodatkowo we wnętrzu ogrodowego basenu rozporowego możemy umieścić mniejszą ilość wody. Basen zwiększa swoją wysokość wraz ze wzrostem poziomu wody. Dlatego możemy regulować jego ustawienia według indywidualnych preferencji użytkowników.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również: