Reklama

Ceny usług remontowych rosną, a Polacy zlecają coraz więcej prac

Lato to idealny moment nie tylko na wakacyjny wyjazd, ale także realizację planowanego od dawna remontu, na który w ciągu roku brakuje czasu. Rosnące koszty usług fachowców nie zniechęcają Polaków przed zlecaniem im coraz szerszego zakresu prac - wynika z raportu Oferteo.pl.

Jeśli remont, to generalny

Reklama

Jak pokazują badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, w 2018 roku 70 proc. zleceń dotyczących prac remontowych dotyczyło zamieszkiwanego mieszkania, a 30 proc. wykańczania nowej nieruchomości.

Remontujący mieszkanie w większości zlecali prace w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni. Najczęściej dotyczyły one pięciu (25 proc.) lub czterech (22 proc.) pomieszczeń, a najrzadziej jednego - taki drobny remont przeprowadziło tylko 10 proc. badanych.

Poddawana renowacji powierzchnia najczęściej mieściła się w zakresie od 41 do 60 m kw. (29 proc.) lub od 21 do 40 m kw. (23 proc.). 22 proc. badanych zlecało pracę na powierzchni większej niż 80 m kw., a 15 proc. - od 61 do 80 m kw. Mniej niż 20 m kw. remontowało tylko 11 proc. badanych, co potwierdza, że Polacy wolą zrobić jeden remont generalny, niż pracować nad każdym pomieszczeniem oddzielnie.

Zakres wykonywanych prac

Zakres prac zlecanych fachowcom jest zazwyczaj bardzo szeroki. Najbardziej poszukiwaną usługą jest malowanie, którego dotyczyło trzy czwarte wszystkich zleceń. Dużym zainteresowaniem cieszyli się też fachowcy wykonujący montaż płyt gipsowo-kartonowych (52 proc.), układający glazurę lub terakotę (49 proc.) i instalatorzy elektryczności (46 proc.). Najrzadziej zlecano instalację c.o. (19 proc.) i montaż armatury w łazience (35 proc.).

Bez projektu, ale z planem

Według danych Oferteo.pl, Polacy zlecający remont w 59 proc. przypadków nie mają fizycznego projektu planowanych zmian, ale dokładnie wiedzą, jakich efektów oczekują. 21 proc. poszukuje ekipy do zrealizowania wcześniej przygotowanego projektu, a 20 proc. nie ma konkretnego planu i liczy na sugestie profesjonalistów.

Remont na już

Wyraźnie widać, że poszukujący usług remontowych nie chcą na nie długo czekać. Ponad połowa badanych wskazuje, że chciałaby rozpocząć prace możliwie jak najszybciej, a 22 proc. jest w stanie poczekać na realizację do miesiąca. W ciągu 3 miesięcy remont chciało rozpocząć 17 proc. respondentów, a w ciągu pół roku już tylko 9 proc.

- Rosnący popyt na usługi remontowe i fakt, że większość osób zleca je właśnie w sezonie letnim powoduje, że fachowcy mają wówczas bardzo dużo pracy. Planując remont, warto wziąć pod uwagę, że na miejsce w kalendarzu najlepszych ekip trzeba będzie poczekać. Jest to jednak przedsięwzięcie na tyle poważne, że nie warto kierować się pośpiechem. Najważniejsza jest pewność, że ludzie, którym zlecamy remont, są sprawdzeni i nie rozczarują nas - radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Coraz droższy komfort

Decydując się na zlecanie coraz większej ilości prac fachowcom, oszczędzamy dużo czasu i możemy spodziewać się, że zostaną one dobrze zrealizowane. Taki komfort jest jednak kosztowny. Jakie są przeciętne ceny najpopularniejszych usług?

- układanie glazury lub terakoty to koszt od 55 do 73 zł/m kw. (skuwanie starych płytek to ok. 23-30 zł/m kw.)

- malowanie ścian: 11-15 zł/m kw. (z kładzeniem gładzi koszt wzrasta o ok. 27-35 zł/m kw.)

- instalacja wodno-kanalizacyjna: 470-530 zł za punkt

- instalacja elektryczna: 55-68 zł za punkt

- montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 375-570 zł

- położenie paneli lub parkietu: 25 zł/m kw. (panele) - 65 zł/m kw. (parkiet)

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 10 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od 1 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2018 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.

KM

Sprawdź najnowsze informacje z rynku budowlanego w serwisie Budownictwo INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »