Domy na wymiar do kupienia online. Chętnych nie brakuje, wśród nich Polacy

Coraz wyższe ceny nieruchomości powodują, że rośnie liczba chętnych do kupowania domów prefabrykowanych. Można je nabyć przez internet i podobnie jak paczkę - zamówić pod dowolny adres. Liderem takich transakcji są Chiny - zapewnia w opublikowanym raporcie globalna firma doradcza Fortune Business Insights. Do konstrukcji domów wykorzystują technologie druku 3D i innowacyjne materiały. Niektóre firmy oferują darmowy transport.

Rynek budownictwa modułowego w Chinach jest wart 15,45 miliarda dolarów (dane za 2022 rok) - wynika z raportu “China Modular Construction Market Share” opublikowanego przez Fortune Business Insights. “Szacujemy, że udział w globalnym rynku budownictwa modułowego w Chinach będzie rósł w znacznym tempie w okresie między 2024 a 2030 r. Z prognoz wynika, że w 2030 r. wartość branży wyniesie niemal 25 miliardów dolarów" - czytamy w raporcie.

Domy na e-commerce

Chińczycy sprzedają prefabrykowane domy na platformach e-commerce. Z ogłoszeń wynika, że dostarczają je pod wskazany adres, na wszystkie kontynenty. Zapewniają, że klient otrzymuje wszystko - od drzwi, kranów i instalacji wodno-kanalizacyjnej po okna, podłogi i przewody elektryczne. Ważna jest łatwość ich montażu. Wiele modeli zaprojektowano tak, aby można je było szybko złożyć, niektóre w ciągu kilku godzin lub dni. Najmniejszy i najprostszy z nich - Tiny Home Kit - potrzebuje na złożenie zaledwie kilkunastu minut. 

Reklama

Najtańsze modele kosztują niewiele ponad 5 tys. euro. Posiadają miniaturową sypialnię, kuchnię z kanapą i łazienkę z prysznicem. Ich instalacja i montaż zazwyczaj spada na kupującego. Dysponujący większym budżetem mogą zapłacić za bardziej zaawansowane technologicznie opcje, zwane kapsułami kosmicznymi. Domy te zostały wyposażone w inteligentne systemy sterowania elektrycznego i nowoczesne udogodnienia, np. okna z podwójnymi szybami i izolacje w suficie i podłodze.

Jeden z projektów (NAYAB) na prawie 70 metrach kwadratowych mieści trzy sypialnie, kuchnię i w pełni wyposażoną łazienkę. Całość uzupełnia klimatyzacja i podgrzewacz wody. Z opisu domu dowiadujemy się, że model wytrzymuje silny wiatr, a nawet i trzęsienie ziemi. Są też modele o powierzchni 36 metrów kwadratowych, które można konfigurować zgodnie z potrzebami użytkownika - zmieniać wielkość pomieszczeń a nawet kształt domu. 

Z dbałością o środowisko

Jak zapewniają chińscy producenci, z punktu widzenia ochrony środowiska modułowe domy są projektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, systemy zbierania wody deszczowej i panele słoneczne. To zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza dla osób zainteresowanych wpływem budownictwa na środowisko. "Wysokie wykorzystanie zaawansowanych technologii stwarza szerokie możliwości wzrostu dla chińskiego rynku" (domów modułowych - red.) - czytamy w raporcie.

Eksperci zapewniają, że popularność domów modułowych będzie rosła. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie według Census Bureau, rządowej agencji wchodzącej w skład Departamentu Handlu, ich sprzedaż zwiększyła się o 7 proc. r/r. Chętnych na nie przybywa też w Polsce - informuje portal propertynews.pl. “Szybkość realizacji, wysoka jakość wykonania, doskonała izolacja termiczna i akustyczna to czynniki przyciągające zarówno inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów” - dowiadujemy się z portalu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | budownictwo | moduł | lider
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »