Duża zmiana dla kupujących mieszkanie. Warto poczekać, będzie można sporo zaoszczędzić
W ostatnim czasie trudniej o zakup własnego mieszkania. Najpierw zastój w budownictwie spowodowany wybuchem pandemii, później rosnąca inflacja i coraz wyższe stopy procentowe kredytów i wreszcie deficyt na rynku nieruchomości. W najbliższym czasie zacznie obowiązywać jednak jedno udogodnienie. Chodzi o zwolnienie z podatku przy zakupie pierwszego mieszkania. Ministerstwo Finansów podało już konkretną datę i kilka wyjątków.
"Wchodzą w życie zmiany w podatku PCC przy zakupie nieruchomości - ogłosiło Ministerstwo Finansów. Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych. Do tej pory podatek wynosił 2 proc. wartości kupowanej nieruchomości.
Kogo obejmie zwolnienie z podatku, jakie są wyjątki w nowych przepisach oraz kiedy wejdą one w życie? MF przedstawiło konkrety.
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), będzie dotyczyć osób fizycznych lub grupy osób fizycznych, którym w dniu zakupu mieszkania lub domu nie przysługiwały:
- Prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
- Prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
- Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dotyczące lokalu mieszkalnego, albo domu jednorodzinnego.
Zwolnienie z podatku przysługuje więc osobom, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Musi także ono pochodzić z rynku wtórnego. Dlaczego? Zakup nowego mieszkania od dewelopera objęty jest podatkiem VAT, a to wyklucza PCC.
Zwolnienie z PCC to nowy pomysł. "Zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 roku i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem" - poinformował resort finansów w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie urzędu.
Ministerstwo Finansów mówi o "korzystanych zmianach" dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie.
Zwolnienie od podatku obejmie jedynie osoby fizyczne. Nowe prawo - wprowadzone ustawą z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1463) - nie obejmie zatem przedsiębiorców.
Ważny wyjątek dotyczy także osób, które w dniu zawarcia umowy posiadają już udziały w prawie do mieszkania lub domu, ale nie przekraczają one 50 proc. To ukłon w kierunku osób, które odziedziczyły nieruchomości.
Zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych oznacza możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przy kupnie wymarzonego M.
Eksperci wskazują, że możliwe jest zaoszczędzenie kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowo - pisaliśmy o tym w tym artykule - jeżeli mieszkanie będzie kosztowało 700 tys. zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2 proc. trzeba by zapłacić podatek w wysokości 14 tys. zł. Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie.
W obecnych czasach, przy wciąż wysokiej inflacji i wysokich cenach mieszkań, liczy się każda oszczędność przy zakupie nieruchomości. Nie wszyscy jednak na zmianach skorzystają.
Na zmianach mogą stracić samorządy. Podatek PCC pobierany jest przez notariusza w momencie dokonywania transakcji. Skoro nie będzie tych pieniędzy, nie będzie również środków, które zasilą budżet gminy.