Podatek PCC od zakupu mieszkania. Kto i kiedy musi go zapłacić?

Podatek PCC dotyczy czynności cywilnoprawnych. Do nich uwzględnia się umowy sprzedaży sporządzane między innymi przy zakupie nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy. Kto powinien opłacić podatek PCC i jak obliczyć jego wysokość? Czy można dokonać opłaty przez Internet?

Co to jest podatek PCC oraz kto i kiedy go płaci?

Obowiązkowi opłaty podatku PCC podlegają osoby, które dokonały czynności cywilnoprawnych, czyli zawarły umowę sprzedaży, zamiany, darowizny lub pożyczki. Wobec tego istnieje konieczność zapłaty podatku PCC także od zakupu mieszkania lub innej nieruchomości. Kto powinien go opłacić? Przepisy jasno określają, że przy umowie sprzedaży obowiązek uiszczenia daniny leży po stronie kupującego.

Reklama

Kiedy należy zapłacić podatek PCC? Kupujący ma na to 14 dni od momentu zawarcia umowy. Jeżeli zakup nieruchomości odbywa się z wykorzystaniem aktu notarialnego, wówczas podatek jest rozliczany przez notariusza

Ile wynosi podatek PCC od nieruchomości i jak zapłacić go przez Internet?

Podstawą opodatkowania PCC w przypadku zakupu mieszkania jest jego wartość rynkowa. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w ich obrocie. Podatek PCC od zakupu mieszkania wynosi 2% od wartości rynkowej danej nieruchomości.

W jaki sposób zapłacić podatek PCC przez Internet? Należy złożyć deklarację PCC-3 i opłacić podatek w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego (czyli zawarcia umowy sprzedaży mieszkania). Można to zrobić za pośrednictwem strony e-Deklaracje. Wówczas niezbędny okaże się podpis elektroniczny.

Dodatkowy podatek PCC

W połowie stycznia 2023 roku zaczęło być głośno o planowanym dodatkowym podatku PCC dla osób kupujących nieruchomości hurtowo. Powstał projekt ustawy, która zakłada zwiększony (do 6% od wartości rynkowej nieruchomości) podatek PCC dla osób, które kupują szóste mieszkanie lub decydują się na zakup więcej niż pięciu mieszkań w jednej transakcji.

Obecnie rząd analizuje szczegóły ustawy. Póki co, nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Czytaj też:

Świadectwo energetyczne a wynajem mieszkania. Kara za brak dokumentu

Cennik usług remontowych. Ile wyniesie nas remont mieszkania w 2023 roku?

Mieszkania potanieją dzięki reformie? "Cena może spaść o 15 proc."

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | podatek PCC-3 | PCC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »