Reklama

Gdańskie mieszkania tańsze niż przed rokiem

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że nieruchomości w Gdańsku tanieją. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, przeciętny koszt zakupu mieszkania zmniejszył się o 3,4 proc.. W ciągu ostatnich trzech miesięcy kupujący nabywali lokale za średnią kwotę 4 964 zł za metr kwadratowy.

Taniej niż przed rokiem

W porównaniu do majowego podsumowania, w Gdańsku spadki cen są praktycznie niezauważalne i wynoszą zaledwie 0,3 proc.. - W transakcjach z ostatnich trzech miesięcy nabywcy płacili średnio 4 964 zł za mkw. - stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Warto jednak zauważyć, że wśród miast, które analizujemy, Gdańsk jest jedyną lokalizacją, w której nabywane mieszkania są tańsze niż przed rokiem. W porównaniu do analogicznego okresu, koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania jest bowiem o 3,4 proc. niższy - podkreśla Jańczuk.

Oprocentowanie kredytów nadal niskie

Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna. - Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79 proc. w przypadku posiadania minimalnego (5 proc.) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy - zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

Reklama

- Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże - dodaje.

- Obecnie, aby w Gdańsku kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 14 892 zł, co stanowi minimalny (5 proc.) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 483 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej - oblicza Sadowski. Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program "Mieszkanie dla młodych".

Weronika Seweryn, Rafał Kowalczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »