Jak kupić działkę ROD? To trzeba wiedzieć zanim się zdecydujesz

Własny kawałek zieleni to doskonałe miejsce na letni odpoczynek, a także uprawę warzyw i owoców. Z tego względu nie słabnie zainteresowanie ROD-ami. Jeśli myślisz o tym rozwiązaniu podpowiadamy, z czym musisz się liczyć i jak kupić działkę ROD.

Czym jest ROD?

ROD to skrót od "rodzinny ogród działkowy". To obszar, na którym znajdują się prywatne ogrody, będące własnością dzierżawców oraz infrastruktura ogrodnicza dostępna dla wszystkich.

ROD-y mają na celu kształtowanie zdrowych i ekologicznych terenów w miastach, a także poprawę warunków życia lokalnych społeczności. W dużych miastach stanowią one jedno z niewielu miejsc rekreacji, które dodatkowo pozwalają na uprawę własnych roślin.

Wszystkie ROD-y są członkami Polskiego Związku Działkowców, ale to stowarzyszenia ogrodowe, inaczej zwane zarządami, zajmują się konkretnymi ogrodami działkowymi. To one decydują o zmianach dzierżawców.

Reklama

Jeśli chcesz nabyć działkę na konkretnym ROD, pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z odpowiednim stowarzyszeniem ogrodowym. Zarząd udzieli informacji na temat dostępnych działek, a jeśli nie ma ich w danej chwili, możesz zostać zapisany na listę oczekujących. To zarząd decyduje także, czy akceptuje nowego dzierżawcę.

Czym jest ogródek działkowy?

Ogródek działkowy to obszar rekreacyjny dzierżawiony od zarządu ROD-u na określony czas. Według ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, pojedyncza działka nie może przekraczać 500 m2.

Wszystkie nasadzenia i budynki na działce stają się własnością dzierżawcy. W przypadku sprzedaży działki, przechodzą one na nowego właściciela.

Na działce można zbudować obiekt rekreacyjny, taki jak altana, domek czy budynek gospodarczy. Jednak ich powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, a wysokość nie może przekraczać 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.

Kto może nabyć ogródek działkowy?

Nikt nie może nabyć samego ogródka działkowego. Można jedynie nabyć prawo do jego użytkowania poprzez umowę dzierżawy działkowej. Właścicielem terenu nadal pozostaje ROD, ale dzierżawca staje się użytkownikiem i ma prawo do upraw, urządzeń i budynków na działce.

Dzierżawcą ogródka działkowego może zostać osoba pełnoletnia z stałym miejscem zamieszkania w Polsce. Działka nie może znajdować się w zbyt dużej odległości od miejsca zamieszkania, ponieważ ROD-y działają na rzecz lokalnych społeczności.

Jak nabyć prawo do działki od zarządu ogrodu?

Prawo do dzierżawy ogródka można nabyć bezpośrednio od zarządu ogrodu. Wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem ogrodowym i sprawdzić, czy mają dostępne działki. Jeśli tak, zarząd przeprowadzi formalności i podpisze umowę dzierżawy działkowej.

Jednym z plusów tego sposobu jest brak konieczności czekania na decyzję zarządu. Minusem jest jednak ograniczony wybór działek ze względu na duże zainteresowanie ROD-ami.

Jak nabyć ogródek od innego działkowca?

Prawo do dzierżawy działki można także odkupić od innego działkowca. Oferty sprzedaży od osób prywatnych można znaleźć w Internecie i lokalnej prasie.

Po znalezieniu interesującej oferty i ustaleniu warunków cenowych, konieczne jest podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki. Umowa powinna być poświadczona notarialnie i sporządzona w trzech egzemplarzach - dla stowarzyszenia ogrodowego, nabywcy działki i sprzedawcy.

Warto pamiętać, że samo podpisanie umowy nie przekazuje prawa do dzierżawy. Zgoda zarządu ROD-u jest niezbędna. Zarząd ma 2 miesiące na zatwierdzenie lub odrzucenie umowy. Przez ten czas nadal korzystać z działki będzie poprzedni właściciel, nie nowy nabywca.

Tylko jedna osoba może być dzierżawcą rodzinnego ogródka działkowego, z wyjątkiem małżeństw, które mogą mieć wspólne prawo do działki. Pokrewieństwo nie pozwala na współdzierżawienie terenu, więc np. rodzeństwo czy para żyjąca w konkubinacie nie może być współwłaścicielami.

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Jakie prawo reguluje kwestie ROD-ów?

Ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych pozwala zapoznać się z ROD-ami od strony prawnej. W tej ustawie znajdują się informacje dotyczące dozwolonych warunków zabudowy, procedur zmiany dzierżawcy i likwidacji ogrodów.

Ustawa zawiera również przepisy zabraniające wykorzystywania działki do celów mieszkalnych lub prowadzenia na niej działalności gospodarczej. Pomocne informacje można znaleźć także na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców, gdzie dostępne są aktualne komunikaty i numery do zarządów ogrodów.

Czy ogródek działkowy można odziedziczyć?

Prawo do dzierżawienia działki nie jest dziedziczne i wygasa w przypadku śmierci dzierżawcy. Warto jednak pamiętać, że bliscy mają pierwszeństwo w ubieganiu się o prawo do dzierżawy.

Współmałżonek zmarłego ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o chęci dzierżawy. Po tym terminie inni bliscy mogą także ubiegać się o takie prawo: pod warunkiem, że złożą wniosek do 3 miesięcy.

Ile kosztuje ogródek działkowy?

Ceny ogródków działkowych w dużych miastach mogą przyprawiać o zawrót głowy. Nabycie prawa do dzierżawy działki kosztuje od kilkunastu do nawet kilkuset (!) tysięcy złotych.

Każda taka działka ma oczywiście pewne ograniczenia dotyczące jej wielkości, a także wykorzystania czy dziedziczenia. Dlatego część osób wybiera rozwiązanie, jakim jest zakup działki poza obszarami miejskimi. Budują na nich domki letniskowe, niekiedy decydują się na ich wynajem (co nie jest możliwe w przypadku ROD-ów). Posiadanie działki wiąże się jedynie z płaceniem podatku od nieruchomości i nie ma tu konieczności przestrzegania regulaminu zarządu danego ogródka czy płacenia składek.

Nie zmienia to jednak faktu, że ROD-y również mają swoje zalety, doceniane przez wielkie grono działkowców. Są położone bardzo blisko (szczęśliwcy do swoich działek mogą chodzić w kilka minut pieszo), pozwalają złapać wytchnienie od zgiełku miasta bez jego opuszczania i zapewniają możliwość realizowania swoich pasji ogrodniczych. Jeśli działkę uda się wydzierżawić lub prawo do takiej dzierżawy kupić od osoby trzeciej w dobrej cenie, inwestycja taka jest z pewnością bardziej opłacalna finansowo niż zakup działki rekreacyjnej. Zwłaszcza, jeżeli naszym celem jest głównie uprawa pomidorów i odpoczynek wśród zieleni.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogródek działkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »