Jak rozliczyć najem w 2020 roku?

Najem lokalu przez osoby fizyczne rozliczany jest najczęściej na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2020 roku zmianie uległy niektóre zasady, związane z tym podatkiem. Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. wyjaśnia, jak poprawnie go rozliczyć.

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

Aby rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia. Powinien wysłać pismo do właściwego urzędu skarbowego (ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. W pierwszym roku podatkowym powinien opłacać podatek w trybie miesięcznym. W kolejnym roku może wybrać formę kwartalną. O tym również jest zobowiązany jednak poinformować urząd skarbowy - wspomina Robert Tomaszewski.

Reklama

Mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. wszelkie należności podatkowe należy uiszczać przy użyciu specjalnego mikrorachunku podatkowego. Taki rachunek posiada teraz każdy podatnik - zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Na to konto przelejemy podatki z różnych tytułów - PIT, CIT, VAT, a także podatku z tytułu najmu lokalu. Mikrorachunek podatkowy trzeba jednak najpierw wygenerować. Można to zrobić za pośrednictwem generatora, dostępnego na Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl). Wystarczy wpisać swój PESEL lub NIP w oknie wyszukiwarki. Mikrorachunek podatkowy został wprowadzony po to, by ograniczyć liczbę omyłkowych przelewów, dokonywanych na błędny rachunek. Poza tym, mechanizm ten ma usprawnić pracę Krajowej Administracji Skarbowej, która dużo szybciej obsłuży poszczególne płatności.

Ile wynosi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Najczęściej osoby fizyczne, wynajmujące mieszkania, płacą podatek w wysokości 8,5 procent uzyskanych w ten sposób przychodów. Stawka ta dotyczy bowiem między innymi przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze do kwoty 100.000 złotych. W przypadku przekroczenia wskazanego poziomu kwotowego, stawka wzrasta do 12,5 procent. Oczywiście limit 100.000 złotych dotyczy całego roku kalendarzowego i wszystkich, posiadanych nieruchomości. Każda z nich może też być wynajmowana lub wydzierżawiana na podstawie innego typu umowy - podkreśla Robert Tomaszewski.

PIT-28 - kiedy go złożyć?

Rozliczanie podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wiąże się również z koniecznością złożenia formularza PIT. Do tej pory podatnicy mieli na to czas do 31 stycznia kolejnego roku podatkowego (w 2019 r. do końca lutego). W 2020 r. wprowadzono jednak pewne zmiany. Tym razem formularz PIT-28, właściwy dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do 2 marca. Można to zrobić w formie papierowej z użyciem stosownego, aktualnego formularza albo elektronicznie, za pośrednictwem Portalu Podatkowego (www.podatki.gov.pl).

Nierozliczenie podatku - konsekwencje

Podatek od najmu mieszkania wymaga starannego rozliczenia. Niedopełnienie tego obowiązku może bowiem narazić właściciela na negatywne konsekwencje. Z jednej strony organ administracji skarbowej wyda bowiem decyzję, określającą wysokość zaległego podatku wraz z odsetkami. Z drugiej strony natomiast, w przypadku niezgłoszenia kwestii najmu mieszkania, właściciel musi liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności karnoskarbowej. W przypadku dużej kwoty niezapłaconego podatku kara może wynieść nawet 1000-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie na wynajem | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »