Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Zgodnie z prawem, w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, następuje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wynosi on 19 proc. od podstawy opodatkowania. Jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest uniknięcie zapłaty daniny. Kiedy konkretnie? Wyjaśniamy.

Podatek za sprzedaż domu lub mieszkania? Tak, ale pod jednym warunkiem

Wiele osób decydujących się na sprzedaż domu lub mieszkania musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Taka sytuacja następuje wówczas, gdy sprzedaż następuje przed upływem 5 lat od zakupu lub wybudowania danej nieruchomości, a także nabyciem do niej praw. Mowa tu o odpłatnym zbyciu: 

Reklama
  • nieruchomości; 
  • części lub udziału w nieruchomości; 
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (użytkowego bądź mieszkalnego); 
  • prawa wieczystego użytkowania gruntu; 
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. 

Od kiedy liczony jest okres 5 lat? Zgodnie z przepisami, czas ten nalicza się od końca roku, w którym zakupiono lub wybudowano nieruchomość bądź nabyto wspomniane prawa. Przykładowo: jeżeli nabycie mieszkania nastąpiło w czerwcu 2018 roku, to 5 lat jest liczone od stycznia 2019 roku, a zatem przewidziany okres upłynie 31 grudnia 2023 roku. 

Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedaży domu lub mieszkania?

W jaki sposób naliczany jest podatek dochodowy od sprzedaży domu lub mieszkania? Jeżeli zbycie nieruchomości lub praw majątkowych nastąpiło przed upływem 5 lat od ich nabycia, to wówczas daninę oblicza się od uzyskanego dochodu. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, podstawa rzeczonego podatku to "dochód, będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodów, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw".

Dochód oblicza się, odejmując od przychodu koszty jego uzyskania i dodając do otrzymanego wyniku odpisy amortyzacyjne. Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości? Jest to 19 proc. osiągniętego dochodu.

Czy da się uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Okazuje się, że w niektórych sytuacjach możliwe jest uniknięcie podatku w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia. Pierwszą z nich jest przeznaczenie uzyskanych dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Rzeczony wydatek musi jednak zostać poniesiony w terminie 3 lat. Wówczas taki dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony od podatku dochodowego. Przez przeznaczenie dochodu na cele mieszkaniowe rozumie się również spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego w celu sfinansowania własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości można również uniknąć, gdy sprzeda się ją bez zysku. Wówczas jednak konieczne jest sprzedanie domu lub mieszkania w kwocie jego wcześniejszego nabycia bądź niższej. 

Jak jeszcze można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat? Ciekawie sprawa wygląda w przypadku chęci sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Wówczas, okres 5 lat również liczy się od zakupu domu lub mieszkania, jednak przez spadkodawcę. Jeśli czas ten upłynął jeszcze przed jego śmiercią, to wtedy spadkobierca nie musi rozliczać podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Przeczytaj też:

Podatek od sprzedaży mieszkania. Ile muszę zapłacić, a kiedy nie płacę nic?

Czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

Czy mogę sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »