Czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?
Sprzedaż nieruchomości ze spadku budzi wiele wątpliwości. Okazuje się bowiem, że odziedziczone mieszkanie, dom czy działka to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku trzeba przede wszystkim zaznajomić się z obowiązkami podatkowymi. Te mogą skutecznie zniechęcić do takiej transakcji. Podpowiadamy, kiedy można sprzedać nieruchomość ze spadku oraz czy trzeba zapłacić za to podatek.
Przepisać nieruchomość najłatwiej poprzez sporządzenie umowy darowizny. Ta zobowiązuję darczyńcę do tego, aby przekazał nieruchomość obdarowanemu. Przepisać nieruchomość w darowiźnie można zarówno mieszkanie stanowiące własność darczyńcy, jak i lokal spółdzielczy własnościowy. Umowa darowizny musi zostać sporządzona przez notariusza. Do jej przygotowania niezbędne są:
- akt własności mieszkania;
- numer księgi wieczystej;
- aktualna wycena mieszkania;
- zaświadczenie o uregulowaniu podatku od darowizny lub o prawie do zwolnienia z opłaty.
Przepisanie nieruchomości na dzieci zwolnione jest z konieczności regulowania podatku od darowizny. Umowa darowizny wiąże się za to z dodatkowymi kosztami. To między innymi taksa notarialna, która jest wynagrodzeniem notariusza. Jej wysokość finalnie zależy od wartości nieruchomości. Przepisanie nieruchomości to także opłaty za wprowadzenie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.
To uzasadnione pytanie, a przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wszystkie możliwe "za" i "przeciw" takiego rozwiązania. Choć odpowiedź na wątpliwość, "czy mogę sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku" brzmi tak, to w pewnych sytuacjach takie działanie będzie obwarowane koniecznością zapłacenia podatku.
Spadkobierca, na którego przepisano nieruchomość, jest jej właścicielem, ale do oficjalnego nabycia konieczne jest przyjęcie spadku oraz złożenie wniosku o jego nabycie. To możliwe jest zarówno drogą notarialną, jak i sądową. Każdy spadkobierca, który przejdzie taką procedurę, jest właścicielem środków, które zapisał mu spadkodawca. Wtedy może rozporządzać nabytymi składnikami masy spadkowej w dowolny sposób.
Szybka sprzedaż nieruchomości ze spadku to spory podatek dochodowy. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od stycznia 2019 roku, otrzymaną w spadku nieruchomość można sprzedać bez konieczności zapłaty podatku, jeżeli upłynęło 5 lat. Ten okres liczony jest od roku nabycia nieruchomości.
Kiedy można sprzedać nieruchomość ze spadku? W praktyce można to zrobić niemal natychmiast. Niemniej wysokość podatku dochodowego może okazać się bardzo niekorzystna. Jeżeli od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę minęło mniej niż pięć lat, to po sprzedaży konieczne będzie opłacenie 19 proc. podatku dochodowego. Są jednak sytuacje, gdy możliwe jest uniknięcie płacenia daniny.
Chcąc uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, wystarczy zdobyte środki przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. To enigmatyczne sformułowanie kryje między innymi wykorzystanie zdobytych funduszy na kupno nieruchomości. Trzeba to jednak zrobić w ciągu trzech lat od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku.
Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości ze spadku? Kolejne rozwiązanie to wykorzystanie środków na wyremontowanie własnej nieruchomości, jej przebudowa lub rozbudowa, a także nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Trzeba jednak złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Ustawowy czas na takie działanie upływa po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku bądź sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Warto pamiętać, że termin ten jest nieprzekraczalny.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie masz testamentu, będzie dziedziczenie ustawowe. Państwo wie, komu da twoją własność
Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Gdzie taki wniosek złożyć?
Dziedziczysz spadek? Zapłać 100 złotych i złóż szybko ten wniosek