Podatek od sprzedaży mieszkania. Ile muszę zapłacić, a kiedy nie płacę nic?

Podatek od sprzedaży mieszkania czeka każdego, kto zbył nieruchomość przed upływem 5 lat od wejścia w jej posiadanie. Podstawa opodatkowania jest naliczana w odniesieniu do uzyskanego dochodu. Jak ją obliczyć i ile trzeba zapłacić?

Podstawą prawną, która reguluje odprowadzanie pieniędzy do Urzędu Skarbowego, jest Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT). Formularz składa się w kolejnym roku podatkowym po zbyciu nieruchomości.

Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku konieczne jest odprowadzanie podatku. Istnieją sytuacje, w których osoba fizyczna jest zwolniona z takiego obowiązku. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że formularz PIT-39 można składać do Urzędu Skarbowego online. Co jeszcze warto wiedzieć na temat podatku od sprzedaży mieszkania?

Reklama

Czym jest podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek od sprzedaży mieszkania jest nakładany na osoby fizyczne, które wygenerowały konkretny dochód po zbyciu nieruchomości. Pieniądze do Urzędu Skarbowego trzeba odprowadzić w przypadku sprzedaży:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Jeśli transakcja odbyła się w 2022 roku przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została kupiona lub wybudowana, a sprzedaż nie wliczała się do prowadzonej działalności gospodarczej, to osoba fizyczna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Oznacza to, że jeśli ktoś sprzedał nieruchomość, zanim upłynęło 5 lat od oddania budynku lub wejścia w posiadanie (kupna) obiektu i uzyskał z tego tytułu przychód, to powinien uwzględnić go w zeznaniu PIT-39, które można składać od 15 lutego do 30 kwietnia następującego roku podatkowego.

Czytaj również: Rosja znalazła nowych klientów. Sprzedaje ropę do Korei Północnej i Pakistanu

Kiedy nie płacę nic za sprzedaż mieszkania?

Podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania nie trzeba płacić, jeśli minie 5 lat od momentu kupna lub wybudowania nieruchomości. Innym sposobem na ominięcie tego przepisu podatkowego, jest skorzystanie ze specjalnego zwolnienia. Dotyczy ono tego, że uzyskany przychód zostanie przeznaczony na realizację własnych celów mieszkaniowych. 

Jak działa ulga mieszkaniowa?

Od stycznia 2019 roku osoba, która zbyła mieszkanie, uzyskała dochód i nie chce opłacić podatku dochodowego, ma 3 lata na to, aby przeznaczyć środki ze sprzedaży na kolejny zakup. 

W tym okresie musi podpisać ostateczną umowę kupna innego mieszkania, przenoszącej prawo własności do konkretnej nieruchomości. Dlatego sygnowanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej nie wystarczy do tego, aby uniknąć odprowadzenia podatku od sprzedaży mieszkania.

Wydatki własne cele mieszkaniowe mogą obejmować:

  • nabycie domu lub mieszkania,
  • nabycie działki budowlanej,
  • spłata kredytu mieszkaniowego,
  • budowa, przebudowa, adaptacja budynku mieszkalnego.

Czytaj również: Budynki w Polsce dostaną swoją klasę energetyczną. Aż milion z nich to "wampiry energetyczne"

Ile muszę zapłacić za podatek od sprzedaży mieszkania?

Od dochodu jest naliczany podatek w wysokości 19% osiąganego dochodu. Dochód oblicza się według następującego wzoru: dochód = (przychód - koszty uzyskania przychodów) + odpisy amortyzacyjne. Dobrze wiedzieć, że do kosztów uzyskania przychodów wlicza się udokumentowane wydatki, na przykład związane z nabyciem praw majątkowych lub wybudowaniem nieruchomości.

Warto też dowiedzieć się, jak obliczyć podstawę opodatkowania podatkiem od sprzedaży mieszkania. Na początku trzeba ustalić dochód:

  • z odpłatnego zbycia nieruchomości: (przychód - koszty uzyskania przychodów) + odpisy amortyzacyjne = dochód,
  • zwolniony: (dochód x wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód z odpłatnego zbycia = dochód zwolniony.

Potem można przejść do obliczenia podstawy, czyli: dochód - dochód zwolniony = podstawa obliczenia podatku. Zeznanie składa się zarówno wtedy, kiedy osoba fizyczna wygenerowała dochód, jak i poniosła stratę z tytułu odpłatnego zbycia. Formularz PIT-39 można złożyć w wersji papierowej i elektronicznej w Urzędzie Skarbowym lub poprzez system e-Deklaracje.

Czytaj również:

 Podatek od kur nie jest żartem. Wystarczy przekroczyć limit i będziesz musiał płacić

Rosja wprowadzi podatek od nadzwyczajnych zysków. Kreml liczy na 4 mld dolarów wpływów

Firma Elona Muska zatrudniła nastolatka. Młody geniusz zostanie inżynierem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek od nieruchomości | ulga mieszkaniowa | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »