Czy mogę sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

W wielu przypadkach otrzymanie spadku wiąże się z przypływem większej gotówki lub otrzymaniem nieruchomości. Szczególnie w tym drugim przypadku, nie każdy spadkobiorca chce lub może pozostać właścicielem mieszkania czy domu. Sprawdź, czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku i czy w takiej sytuacji trzeba zapłacić podatek.

Jak przepisać nieruchomość w spadku?

Mieszkanie, dom lub inna nieruchomość to najczęściej najbardziej wartościowe elementy masy spadkowej. Jeśli spadkodawca chce mieć pewność, że zostaną przekazane osobom, które wskazał, w takim przypadku najlepiej zadbać o to jeszcze przed śmiercią. W tym celu konieczna będzie wizyta u notariusza.

W kancelarii notarialnej zostanie sporządzona ostatnia wola, a w niej musi znaleźć się zapis windykacyjny. Jest to specjalne rozporządzenie testamentowe, dzięki któremu możliwe jest wskazanie konkretnej osoby, a także nieruchomości, którą ma odziedziczyć po śmierci spadkodawcy.

Reklama

Dla ważności takiego zapisu oraz testamentu konieczne jest zastosowanie formy aktu notarialnego. W takim przypadku po śmierci spadkodawcy osobie wskazanej w zapisie windykacyjnym wystarczy akt poświadczenia dziedziczenia (również sporządzany przez notariusza), by legalnie zostać właścicielem nieruchomości.

Czy mogę sprzedać nieruchomość ze spadku?

Co do zasady spadkobierca, który otrzymał nieruchomość, jest jej właścicielem. Jednak do oficjalnego jej nabycia konieczne jest przyjęcie spadku oraz złożenie wniosku o jego nabycie. Jest to możliwe zarówno drogą notarialną, jak i sądową. Każdy spadkobierca, który przejdzie taką procedurę, jest właścicielem tych środków ruchomych i nieruchomych, które zapisał mu spadkodawca. W takiej sytuacji możliwe jest rozporządzanie nabytymi składnikami masy spadkowej, w tym również nieruchomościami, w dowolny sposób.

Czy istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku? Nie, jednak w pewnych sytuacjach takiej działanie będzie obwarowane na przykład koniecznością zapłacenia podatku. Warto przed decyzją o pozbyciu się mieszkania, domu czy innego lokalu przeanalizować wszystkie możliwe "za" i "przeciw" takiego rozwiązania.

Zobacz także: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Gdzie taki wniosek złożyć?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku. Jakich potrzebuję dokumentów?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, tak samo jak każdej innej nieruchomości, musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. Należy jednak pamiętać, że dokumenty wymagane do sprzedaży mieszkania, które otrzymaliśmy w spadku, różnią się od tych niezbędnych przy sprzedaży nieruchomości nabytej np. w drodze kupna.

Najważniejszym dokumentem, który należy przekazać notariuszowi, jest dowód, że nieruchomość otrzymaliśmy w spadku. Będzie to akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Przed wizytą w kancelarii notarialnej w celu sprzedaży mieszkania ze spadku należy przygotować zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczące obowiązku podatkowego. W tym przypadku chodzi o zapłacenie, zwolnienie lub przedawnienie podatku dochodowego, lub przedawnienie podatku od spadków i darowizn.

Każda sprawa, którą chcemy załatwić notarialnie, wymaga przedstawienia notariuszowi dowodu osobistego stron. Jest to o tyle ważne, że w kancelarii notarialnej zgodnie z prawem wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i nie jest możliwe skorzystanie z aplikacji mObywatel.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Czy zapłacę podatek od nieruchomości?

W przypadku rozstrzygnięcia kwestii płatności podatku dochodowego podczas sprzedaży mieszkania ze spadku kluczowe jest jego nabycie. Nie chodzi tu jednak o prawomocne nabycie spadku. Najważniejsza jest data nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Jeśli od tego momentu minęło więcej niż pięć lat — spadkobierca nie płaci podatku dochodowego przy sprzedaży mieszkania. Jeśli od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę minęło mniej niż pięć lat, to po sprzedaży konieczne będzie opłacenie 19 proc. podatku dochodowego. Są jednak sytuacje, gdy możliwe jest uniknięcie płacenia daniny.

Jeśli chcemy uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, które spadkodawca nabył mniej niż pięć lat od momentu sprzedaży, wystarczy przeznaczyć środki na własne cele mieszkaniowe. Co kryje się pod tym pojęciem? Wystarczy w ciągu trzech lat od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki na kupno nieruchomości (na rynku wtórnym lub pierwotnym). Z tych środków możliwe jest także wyremontowanie własnej nieruchomości, jej przebudowa lub rozbudowa, a także nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W tym celu należy złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Czas na takie działanie upływa po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku bądź sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Warto pamiętać, że termin jest nieprzekraczalny i nieprzywracany.

Czytaj również:

Ile zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury? Kto może złożyć wniosek?

Dziedziczysz spadek? Zapłać 100 złotych i złóż szybko ten wniosek

Czy rodzice mogą przepisać mieszkanie na dziecko? Takie są zasady darowizny

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »