Jak wybrać najlepszą bramę segmentową? Poradnik praktyczny
Brama garażowa segmentowa cieszy się nieustającym powodzeniem. Jednak planując jej zakup, należy zwrócić uwagę na istotne elementy zabudowy. Jak wybrać bramę segmentową, by uniknąć zbędnych kosztów i cieszyć się jej funkcjonalnością?
Wrota segmentowe to obecnie najczęściej wybierany rodzaj bramy. Tajemnica ich popularności tkwi we wszechstronności zastosowań. Mogą być montowane wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca przed garażem na skrzydła bramy. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy nie ma podjazdu do garażu lub jest bardzo krótki. Zajmują bardzo mało miejsca, dlatego są idealnym wyborem do garaży znajdujących się przy chodniku czy ulicy. Montuje się je od wewnątrz na ścianie wjazdowej.
Ocieplone wrota segmentowe zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Są dobrym wyborem do garaży zlokalizowanych w bryle budynku lub ogrzewanych. Panele wypełnione pianką poliuretanową zapobiegają stratom ciepła. Perfekcyjny montaż zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Przy zastosowaniu przegrody termicznej brama segmentowa z napędem daje lepsze efekty termiczne od bram rozwieranych i uchylnych. Do garaży wolnostojących nieogrzewanych można zastosować bramę bez wypełnionych ociepleniem paneli.
Bramy garażowe segmentowe zazwyczaj nie mają w zestawie napędu. Konieczny jest jego oddzielny zakup. Producenci bram w ofercie posiadają również automaty do bram odpowiednie do danego rodzaju. Automatyka znacznie podnosi komfort użytkowania bramy. Napęd elektryczny uruchamiany przy pomocy pilota to nie tylko wygoda, ale także zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku garażu przy ulicy. Bramy wyposażone są w awaryjny układ mechaniczny, dzięki któremu można obsługiwać je ręcznie. Nawet przy automatyzacji jest to niezwykle przydatne w przypadku awarii prądu i innych tego rodzaju zdarzeń. Automatyka bramowa to również układ zapobiegający zamknięciu skrzydła bramy po napotkaniu przeszkody.
Więcej szczegółów na temat bram segmentowych znajdziesz w tym materiałach.
Na rynku dostępne są różne warianty bram segmentowych, dlatego łatwo znaleźć model odpowiadający potrzebom. W zależności od sposobu montażu wyróżniamy dwie wersje panelowych bram garażowych. Są to:
- panelowe bramy garażowe górne - montowane między nadprożem a sufitem;
- panelowe bramy garażowe boczne - montowane z boku ściany.
Bramy garażowe segmentowe zbudowane są z paneli, listew drewnianych lub blaszanych. W górnej wersji są to połączone z sobą poziome elementy. Zazwyczaj do łączenia wykorzystuje się zawiasy i uszczelki chroniące przed przenikaniem zimna. Na wrota segmentowe składa się kilka segmentów, które mogą być wypełnione pianką poliuretanową bądź styropianem. Profile wykonane ze stali ocynkowanej malowane są proszkowo lub wykończone okleiną z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium. Do ścian i sufitu zamontowane prowadnice, po których płaszcz bramy przesuwa się na rolkach i chowa pod sufitem. Sufit musi mieć odpowiednie wymiary i nie mogą na nim występować wystające elementy architektoniczne.
Bramy garażowe segmentowe boczne są mniej popularne i najczęściej stosowane są wtedy, gdy nadproże jest zajęte przez elementy budowlane jak belki czy rury. Prowadnice są tu montowane na suficie i w podłodze garażu zamiast na ścianach. Wrota segmentowe ustawione są pionowo i przesuwają się na jedną ze ścian. Ten rodzaj bramy można dopasować do każdego garażu bez względu na kształt wjazdu. Nawet gdy nadproże ma kształt łuku, brama spełni swoją funkcję. Wadą tej wersji bramy jest zbieranie się zanieczyszczeń w dolnej prowadnicy, które mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie bramy. Wrota segmentowe boczne zajmują boczną ścianę, musi mieć ona odpowiednie wymiary.
Brama segmentowa z napędem w wielu przypadkach jest doskonałym wyborem. Jednak aby tak było, konieczne jest zwrócenie uwagi na elementy, które mogą uniemożliwić jej montaż lub znacznie zwiększyć jego cenę. Najważniejszą sprawą są ściany garażu i sufit. Elementy takie jak okna, rury, belki konstrukcyjne mieszczące się na wysokości prowadnic mogą stanowić poważny problem. Podobnie jak wymiary garażu. Jego długość mniejsza niż 3,3 m sprawia, że brama segmentowa z napędem będzie nieodpowiednia. Konieczny może być inny typ prowadzenia i napędu oraz mniejsza wysokość bramy. Standardowe prowadzenie wymaga nadproża o wysokości minimum 210 mm i węgarków o szerokości minimum 100 mm. Takie wymiary pozwalają na montaż dowolnego prowadzenia.
Istotnym elementem wymagającym uwagi jest wodoszczelność, izolacyjność akustyczna i termoizolacyjność bramy. Jest to niezwykle istotne w przypadku garażu w bryle domu. Nie chcemy, by garaż został zalany w czasie opadów. Wymogi dotyczące termoizolacyjności dla bram w domach mieszkalnych są wysokie, lecz dzięki temu straty ciepła są znacznie mniejsze, a koszty ogrzewania maleją. Brama powinna być niezawodna w każdych warunkach atmosferycznych, a równocześnie chronić przed niepowołanym otwarciem.
Oprócz funkcjonalności brama powinna cechować się walorami estetycznymi. Zwłaszcza gdy garaż stanowi część budynku. Musi być ona spójna stylistycznie i kolorystycznie z bryłą domu i stolarką drzwiową. Producenci oferują drzwi garażowe wykonane z różnych materiałów. Ich wykończenie jest tak różnorodne, że każdy znajdzie odpowiedni model do swojego stylu budynku.
Panelowe bramy garażowe cieszą się dobrymi opiniami, gdyż są bardzo funkcjonalne, niedrogie i nie zajmują miejsca przed garażem. Dobrze dobrana brama segmentowa będzie przez lata działała sprawnie, zapewniając komfort użytkowania.