Nawet co trzeci trzydziestolatek może wciąż mieszkać z rodzicami

2,8 mln - aż tyle osób w wieku 24 - 35 lat mieszka w Polsce z rodzicami. Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków osób młodych - wynika z danych Eurostatu opracowanych przez Lion's Bank.

O tym, że w Polsce brakuje mieszkań mało kogo trzeba przekonywać. Efektem tego stanu jest fakt, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

Warunki mieszkaniowe młodych coraz gorsze

Jeszcze bardziej rozczarowująca jest sytuacja mieszkaniowa w grupie wiekowej 25-34, a więc wśród osób, które teoretycznie zakończyły już edukację akademicką. W Polsce aż 43,5 proc. absolwentów uczelni wciąż mieszka z rodzicami. Co więcej trudno nie ulec wrażeniu, że na przestrzeni ostatnich 9 lat, za które dane publikuje Eurostat, sytuacja mieszkaniowa osób młodych pogarsza się. Gorzej w badanym okresie było jedynie w 2011 roku, kiedy osób w wieku 25-34 mieszkających z rodzicami było w Polsce 44,4 proc., a najlepiej w roku 2005, kiedy absolwentów mieszkających z rodzicami było "jedynie" 36,4 proc. Nawet jednak wynik z początków członkostwa Polski w Unii nie mógłby napawać optymizmem. Kompletne dane za 2012 rok pozwalają bowiem oszacować, że w gronie osób w wieku 18-34 tych mieszkających z rodzicami jest w Unii 48,2 proc., a w grupie wiekowej 25-34 jedynie 28,4 proc., czyli o jedną trzecią mniej niż nad Wisłą.

Dania godna naśladowania

Krajem o najlepszej sytuacji mieszkaniowej ludzi młodych w Europie jest Dania. W tym kraju, w grupie wiekowej 25-34 osób wciąż mieszkających w domu rodzinnym jest tylko 1,4 proc. Mowa więc jedyne o 9,1 tys. osób w skali całego kraju. Co prawda Dania jest krajem o około 7-krotnie mniejszej liczbie ludności niż Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że we wspomnianej grupie wiekowej, Polaków mieszkających z rodzicami jest 2,8 mln (ponad 300 razy więcej niż w Danii). Problemów z usamodzielnieniem się nie mają też mieszkańcy innych krajów skandynawskich (Szwecji, Norwegii czy Finlandii). W nich to bowiem problem mieszkania osób dorosłych z rodzicami dotyka mniej niż 5 proc. osób w wieku 25 - 34 lat.

Reklama

Na drugim biegunie znaleźć można Chorwację. W kraju tym 58,6 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. W tym wypadku powodem złego stanu rzeczy mogą być wysokie ceny wynajmu lub zakupu nieruchomości. Do krajów, w których ponad połowa osób dorosłych mieszka z rodzicami zaliczyć jeszcze można Grecję, Słowację i Bułgarię. Koronnym powodem braku usamodzielniania się dorosłych w tych krajach są relatywnie wysokie (względem zarobków osób młodych) ceny nieruchomości. W oczywisty sposób w Grecji problemy mieszkaniowe osób młodych mogą też wynikać z ogólnej sytuacji ekonomicznej tego kraju i związaną z nią wysokim bezrobociem wśród ludzi młodych.

Problemem nie jest brak pracy

W Polsce problem ten wydaje się być mniej palący. Jak wynika z danych Eurostatu aż 66,4 proc. absolwentów mieszkających z rodzicami ma pracę stałą, a kolejne 4,9 proc. dorywczą. Podobnie jest w pozostałych krajach nowej Unii, gdzie większość dorosłych mieszkających z rodzicami ma pracę. Słabego wyniku Polski na tle Europy nie należy też wiązać ze względami kulturowymi, które w krajach basenu Morza Śródziemnego powodują, że dorośli mężczyźni świadomie wybierają luksus pozostawania w domu rodzinnym. Nad Wisłą problemem są raczej niższe wynagrodzenia osób młodych oraz relatywnie wysokie (w porównaniu do zarobków) ceny zakupu oraz najmu nieruchomości.

Bartosz Turek

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: Mieszkanie+ | demografia | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »