Nieruchomości: Szeregowiec czy bliźniak?
Przy obecnych cenach ziemi i wysokich kosztach budowy domu dla wielu samodzielny dom jednorodzinny to marzenie trudne do spełnienia. Jednak szeregowce i bliźniaki to także domy jednorodzinne, które mogą być ciekawą i tańszą alternatywą dla tych wolnostojących.
Domy w zabudowie bliźniaczej, popularnie zwane bliźniakami, to dwa, zwykle identyczne segmenty budynku, połączone jedną ścianą wspólną. Budowane są w metrażach zbliżonych do parterowych domków wolnostojacych, czyli ok 90-120 m kw. Główną zaletą tego typu budynków jest duży komfort mieszkania, większa w porównaniu z szeregowami powierzchnia ogrodu oraz cena, która jest niższa niż koszt domku wolnostojącego, ponieważ całość dzielona jest na dwa segmenty. Również obecność sąsiada związana jest z większym bezpieczeństwem zarówno w przypadku jakiegoś niespodziewanego zdarzenia, jak i wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Mankamentem jest jednak właśnie wspólna ściana i odgłosy zza niej dochodzące, które przypominają, że nie mieszkamy w całkowitym odosobnieniu.
- Teraz dostępne materiały budowane pozwalają na maksymalne wyciszenie pomieszczeń, a zwłaszcza ścian wspólnych w bliźniakach. Innym korzystnym rozwiązaniem jest połączenie segmentów poprzez garaże. Wtedy odgłosy sąsiadów są zupełnie izolowane w częściach mieszkalnych - mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk.
Wbrew pozorom czasem sąsiadów możemy sobie także wybrać. - W naszych inwestycjach zdarzają się klienci, którzy kupują oba segmenty bliźniaka, wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. To coraz częstsza tendencja spotykana w Polsce - mówi P. Grzegorczyk.
Domy szeregowe natomiast to ciąg kilku segmentów, w których znajdują się osobne mieszkania z oddzielnym wejściem i najczęściej małym ogrodem. Ich powierzchnia zazwyczaj wynosi ok 90-100 m kw. Szeregowce cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Wpływ na to ma przede wszystkim korzystna cena, która w podmiejskich lokalizacjach może równać się z ceną mieszkania w centrum aglomeracji.
- Niepodważalnym atutem szeregowca są możliwości, których nie daje nam mieszkanie, czyli przykładowo ogród, duży taras, wiata parkingowa, piętrowa architektura i przede wszystkim poczucie niezależności i dużej intymności - mówi Tomasz Bolewski, pełnomocnik spółki Swój Dom.
Domy szeregowe i bliźniacze są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w większych miastach i na obrzeżach aglomeracji. Przed zakupem tego typu nieruchomości warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak oddzielna księga wieczysta dla każdego segmentu, czy sposób wykonania i materiały użyte w ścianach wspólnych.
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL