Od podatku odliczysz nową kuchenkę, lodówkę i pralkę. Wystarczy jedna ulga

Ulga mieszkaniowa otwiera drogę do większej liczby możliwości, niż mogłoby się wydawać. Generalnie dzięki temu odliczeniu możemy zwolnić z opodatkowania dochody, które uzyskaliśmy ze sprzedaży nieruchomości. Jednak dzięki uldze mieszkaniowej możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić - prawo pozwala bowiem na odliczenie od podatku szerokiego wachlarza sprzętów AGD. Jak to działa? Wyjaśniamy.

Ulga mieszkaniowa pozwala na korzystne warunki rozliczenia w sytuacji, gdy sprzedajemy jedną nieruchomość, a pozyskane ze sprzedaży środki przeznaczamy na inne cele mieszkaniowe. Nie każdy, kto sprzedaje dom lub mieszkanie, może z niej jednak skorzystać. Jeśli jednak już uda się ją uzyskać, warto pamiętać, że dzięki uldze mieszkaniowej możemy odliczyć od podatku zakup sprzętów AGD.

Dla kogo ulga mieszkaniowa? Podatnicy sprzedający nieruchomość muszą spełnić warunki

Ulga mieszkaniowa przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy w ciągu ostatnich 3 lat sprzedali nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyli na tzw. własne cele mieszkaniowe. Uwaga: ustawodawca z beneficjentów ulgi mieszkaniowej wyłączył jednak tych podatników, którzy kupili lub otrzymali nieruchomość ponad 5 lat wstecz. Oznacza to, że wszyscy, którzy posiadają lokal mieszkalny i są jego właścicielami dłużej niż 5 lat, nawet po decyzji o sprzedaży nieruchomości i jej odpłatnym zbyciu, z ulgi mieszkaniowej nie mogą skorzystać.

Reklama

Jeśli natomiast sprzedaliśmy nieruchomość mieszkalną, zanim minął okres 5 lat pozostawania jej właścicielem, mamy prawo przeznaczyć środki pozyskane w drodze sprzedaży na wspomniane cele mieszkaniowe i skorzystać z odliczenia. Nie może to jednak nastąpić później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości, czyli jej sprzedaż.

Co mogę odliczyć z ulgi mieszkaniowej? Szereg sprzętów AGD czeka

Środki uzyskane ze sprzedaży mogą zostać przeznaczone przez podatnika na zakup kolejnego lokalu mieszkalnego czy budynku. Równie dobrze można je przeznaczyć również na zakup spółdzielczego prawa do własności lub nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Odliczenie z ulgi mieszkaniowej, zwanej także ulgą na własne cele mieszkaniowe, może jednak zostać zastosowane od zakupów sprzętu AGD.

Dzięki tej furtce w prawie dotyczącym ulgi mieszkaniowej, możemy odliczyć zakup sprzętów takich jak:

  • kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik, okap
  • zmywarka, pralka, lodówka,
  • szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu,
  • oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne,
  • meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze),
  • meble w zabudowie kuchennej.

Sprzęty AGD z odliczeniem. To wszystko dzięki interpretacji Ministerstwa Finansów

W tym miejscu musimy podkreślić, że przez długi czas przeznaczanie ulgi mieszkaniowej na zakupy tego typu sprzętów AGD było dość wątpliwe. Jeszcze do 2021 roku organy podatkowe nie zawsze uznawały zakup nowej lodówki, okapu czy oświetlenia sufitowego za realizację celów mieszkaniowych.

Jesienią 2021 roku wydana została jednak interpretacja ogólna ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 13 października 2021 r. nr DD2.8202.4.2020. To właśnie w niej znalazła się lista przedstawionych wyżej sprzętów AGD, które możemy odliczyć od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej. Wydatki związane ze sprzedażą wspomnianego wyposażenia mieszkaniowego stanowią wykończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej, dlatego przysługuje na nie odliczenie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ulga mieszkaniowa | odliczenie | sprzęt AGD | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »