Polaków nie stać na mieszkania. Własne lokum poza zasięgiem

Polacy tracą cierpliwość i chcą zmian na rynku nieruchomości, które doprowadziłyby do zwiększenia dostępności mieszkań - czytamy w czwartkowej (20.10.2022) "Rzeczpospolitej".

Mieszkania stały się niedostępne - uważa rekordowa liczba Polaków. Chcą wsparcia rządu i wpływu na ceny - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę, że "nastroje konsumentów wiernie pokazują klincz na rynku nieruchomości". "Już najwięcej Polaków w historii badań nastrojów przez GfK uważa, że mieszkania są niedostępne dla zwykłego obywatela i rośnie grupa osób, które chcą, by rząd uregulował ceny nieruchomości" - podkreśla.

Według "Rz", "Polacy ewidentnie tracą cierpliwość". "W najnowszym, wrześniowym badaniu kluczowych trendów wśród konsumentów GfK podało, że już 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. Dodatkowo, 56 proc. badanych uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wzrostu cen nieruchomości - i ta grupa rośnie" - czytamy.

Reklama

Jak podaje dziennik, "60 proc. Polaków nadal uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż najem". "Brak dostępu do mieszkań jest tym bardziej bolesny, że jeszcze przed rokiem mieszkania wręcz znikały, deweloperzy nie nadążali z budową" - przypomina.

Polacy lokowali oszczędności w nieruchomościach. Ceny rosły

"Końcówka roku 2020 i rok 2021 były czasem szaleństwa zakupów, bo właśnie w nieruchomości Polacy lokowali oszczędności" - mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Gazeta zauważa, że "dziś zakupy stanęły, ale nie z powodu drogich mieszkań". "Ludzi nie stać na kredyt. Choć ceny ofertowe nie są wyższe niż pół roku temu ani znacząco wyższe niż pod koniec 2021 r., to warunki udzielenia kredytu są diametralnie inne" - mówi Katarzyna Kuniewicz, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | domy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »