Prace ziemne (cz. 1): Prace początkowe
Budowę można zacząć, posiadając wszystkie potrzebne dokumenty: projekt architektoniczno-budowlany, plan zagospodarowania działki i pozwolenie na budowę.
Przed upływem 2 lat od uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę muszą rozpocząć się prace budowlane, czyli przynajmniej prace przygotowawcze, takie jak geodezyjne wyznaczenie usytuowania budynku na działce, budowa obiektów tymczasowych czy niwelacja terenu. Zanim to jednak nastąpi, inwestor jest zobowiązany co najmniej 7 dni wcześniej zgłosić w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (PINB) planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych (wzór zgłoszenia). Następnie w odpowiednim wydziale starostwa powiatowego trzeba również zarejestrować dziennik budowy. Aby wykonanie tych czynności było możliwe, wcześniej musi zostać zatrudniony kierownik budowy.
Wraz ze składanym do rejestracji dziennikiem budowy, należy także przedłożyć:
• oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków i sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (tzw. plan BiOZ jest opracowywany na podstawie wytycznych architekta dołączonych do projektu budowlanego);
• oświadczenie o przyjęciu obowiązków inspektora nadzoru, o ile został ustanowiony nadzór inwestorski;
• oświadczenie o przyjęciu obowiązków inspektora nadzoru autorskiego, o ile został ustanowiony nadzór autorski;
• spis informacji, które zostaną umieszczone w ogłoszeniu na temat bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (odpowiednią tablicę powinien przygotować kierownik budowy, o ile budowa będzie trwać ponad 30 dni i będzie na niej zatrudnionych jednocześnie 20 pracowników lub zakres robót przekroczy 500 osobodni).
Podstawową czynnością, którą trzeba wykonać, jest wytyczenie budynku na działce. Wynajęty do tego celu geodeta powinien mieć odpowiednie uprawnienia (dokładnie pierwszy i drugi zakres uprawnień geodezyjnych). Dobrze, gdy jest to człowiek znający okolicę, w której będzie realizowana inwestycja, dzięki temu bowiem unikniemy ewentualnych kłopotów z nienaniesionymi na mapy instalacjami przebiegającymi przez naszą działkę.
Kolejne prace to przede wszystkim zdjęcie humusu, czyli warstwy ziemi roślinnej grubości ok. 20-30 cm, z miejsca, w którym będą prowadzone roboty. Następnie należy zrobić wykopy pod fundamenty - najlepiej częściowo mechanicznie, a częściowo ręcznie, ponieważ pozwoli to uniknąć naruszenia gruntu rodzimego, który będzie się stykał z fundamentem.
W trakcie prac początkowych należy także zabezpieczyć teren budowy oraz zamontować tablicę informacyjną (obie te czynności należą do obowiązków kierownika budowy). Nie można także zapomnieć o przygotowaniu tymczasowego przyłącza energetycznego na potrzeby robót budowlanych.
Czytaj również: