Program OZE dla bloków mieszkaniowych. "Mamy gigantyczne zainteresowanie"

- Po siedmiu miesiącach działania programu OZE dla bloków, dla mieszkalnictwa wielorodzinnego, okazuje się, że mamy gigantyczne zainteresowanie, sukces programu - powiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że instalacją odnawialnych źródeł energii objętych jest prawie 87 tysięcy mieszkań.

- Dane są takie, że mamy już dzisiaj 1200 instalacji fotowoltaicznych na blokach - wskazał i dodał, że oznacza to, iż "prawie 87 tys. mieszkań objętych jest instalacją odnawialnych źródeł energii".

- Wykorzystaliśmy 67 mln zł. (...) Przypomnę, że jest to program dla wspólnot mieszkaniowych, dla spółdzielni. Dofinansowanie jest niebagatelne (...) Tutaj mamy dofinansowanie 50 proc. kosztów kwalifikowanych - mówił.

Minister Buda przypomniał, że program jest realizowany z KPO, a prefinansowany z środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dodał, że w ramach programu złożono wnioski na instalację fotowoltaiczną na 2403 blokach, a rozpatrzona jest już ponad połowa z nich (1256).

Reklama

Inny mechanizm rozliczeń. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Waldemar Buda poinformował, iż docelowo instalacje fotowoltaiczne na blokach będą korzystać z mechanizmu prosumenta lokatorskiego. - Zaproponowaliśmy tzw. prosumenta lokatorskiego, czyli możliwość rozliczenia całej nadwyżki wyprodukowanej przez tę instalację jeden do jednego przez operatora - powiedział.

Dodał, że rozwiązanie to zakłada, iż "wszystko to, co nie jest zużyte przez mieszkańców, jest jeden do jednego rozliczane i pieniądze wracają na konto wspólnoty, a później mogą być wykorzystane na rzecz wydatków wspólnoty, utrzymania części wspólnych nieruchomości, w zależności od decyzji właścicieli".

Minister wskazał, iż kwestia prosumenta lokatorskiego znajduje się nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Prace w parlamencie zostały nad nią zakończone i czeka teraz na podpis prezydenta.

- W zależności od tego, kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, przepisy wejdą w życie 1 października albo 1 listopada. Do czasu wejścia tych przepisów w życie istniejące instalacje działają na takich samych zasadach, jak indywidualne, prosumenckie źródła fotowoltaiczne - podsumował.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »