Rząd przyjął ustawę termomodernizacyjną

Rząd przyjął dziś projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych. Przewiduje on m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji. W projekcie jest też mowa o wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Grant na termomodernizację 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak podano w uzasadnieniu, stanowi on przede wszystkim realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc.kosztów inwestycji.

Reklama

W projekcie jest też mowa o grancie OZE polegającym na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku.

Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.Wprowadzony ma być też grant MZG z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.

Bezzwrotne wsparcie

Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat inwestycji polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne.

Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.

Lokale komunalne

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) zostaną zrealizowane inwestycje w ok.6000 budynkach, w tym: inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji w 1275 budynkach, remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach, remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych w 1800 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM w 100 budynkach.

W ramach wsparcia przedsięwzięć polegających na budowie nowych budynków dla osób o niskich i średnich dochodach przewiduje się budowę12 tys. 355 mieszkań.

Przeglądy domów w przyszłym roku

Przypomnijmy, ze w przyszłym roku będzie można zamówić przegląd kominiarski, poprosić o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności, sprawdzić możliwości dofinansowania - zapowiedział w zeszłym tygodniu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami



PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »