Na co zwrócić uwagę, wybierając panele słoneczne?
Produkcja energii elektrycznej przy wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii jest coraz popularniejszym zjawiskiem. Baterie fotowoltaiczne są jednym ze sposobów na przekształcanie naturalnego źródła energii w prąd. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych, a także jak prezentuje się opłacalność tejże instalacji.
Zanim sprawdzimy, jakie są najpopularniejsze rodzaje instalacji fotowoltaicznych, przyjrzymy się nieco dokładniej zasadzie działania solarów.
Baterie fotowoltaiczne posiadają swoją nazwę od zjawiska fotowoltaiki, które jest odpowiedzialne za pobieranie energii z promieni słonecznych, a następnie przekształcanie jej w energię elektryczną.
Odbywa się to na zasadzie pojawienia się siły elektromagnetycznej. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego ośrodka znajdującego się w baterii solarnej, w którym powinny znajdować się przynajmniej dwa półprzewodniki.
Pomiędzy dwoma półprzewodnikami lub półprzewodnikiem i metalem dochodzi do powstania różnicy potencjałów elektrycznych.
Ceny baterii słonecznych są dość mocno zróżnicowane. Ostateczny koszt zależy od mocy, a także rodzaju baterii, którą zamierzamy zamontować. Panele o większej mocy, produkujące prąd na miarę potrzeb gospodarstwa domowego, będą o wiele droższe w stosunku do pojedynczych solarów.
Zazwyczaj inwestycja w małą elektrownię domową ma na celu również sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej do energetyki. Dzięki temu koszty nie tylko się zwracają, ale również generują w późniejszych latach stabilny zysk. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych.
Zanim zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, czy na pewno spełniamy podstawowe wymagania, aby móc czerpać korzyści z energii solarnej. Wydawać by się mogło, że panele słoneczne dostarczą nam energii elektrycznej w każdych warunkach. W końcu człowiek osiedla się w miejscach, w których musi znajdować się dostęp do promieni słonecznych. Jednak niektóre lokalizacje spowodują, iż solary nie będą tak wydajne, jak być powinny. To może przenieść się na dużo niższą sprawność instalacji, a także dłuższy okres zwrotu kosztów inwestycyjnych.
Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup baterii słonecznych? Przede wszystkim, czy miejsce, w którym planujemy ich montaż, na pewno nie jest zacienione. Istotny jest także kąt nachylenia dachu. Powinien wynosić on minimum 15 stopni i nie przekraczać ok. 65 stopni. Nie ma jednak problemu z montażem w przypadku płaskiego zadaszenia. Ponieważ w takich sytuacjach montuje się specjalne stelaże podnoszące baterie słoneczne o odpowiedni kąt.
Oprócz kąta nachylenia baterii słonecznych ważnym aspektem jest ekspozycja. Optymalnym ułożeniem będzie południowa wystawa. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy wybrać miejsce, które jest najefektywniej nasłonecznione przez cały dzień. Ekspozycja wschodnia i zachodnia może zmniejszyć efektywność działania solarów nawet o 10 proc. Nie zaleca się montażu na ekspozycji północnej, ze względu na niski pobór energii słonecznej. Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, solary będą wykazywać się wysoką sprawnością, a także satysfakcjonującą produkcją energii elektrycznej.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze