Błędy w rozliczeniu PIT 2024. Tak je poprawisz i unikniesz kary

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej dotyczy każdego podatnika. Termin złożenia deklaracji rocznych zbliża się wielkimi krokami, jednak znaczenie ma nie tylko złożenie PIT-u w odpowiednim czasie, ale i prawidłowe wypełnienie deklaracji. Jakich błędów warto uniknąć przy rozliczeniu PIT-u?

Kiedy można rozliczyć PIT za 2024?

Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji podatkowych za 2024 r. jest 30 kwietnia 2025 r. Choć nadal mamy trochę czasu na przygotowanie zeznania rocznego, to jednak już teraz warto zapoznać się z tym, jak wypełnić PIT i jakich błędów uniknąć, aby deklaracja została wypełniona poprawnie. Wówczas unikniemy nie tylko konieczności korekty podatku, ale i kary finansowej.

Mianowicie zgodnie z przepisami w przypadku wykroczenia w związku ze źle wypełnionym PIT-em podatnik może otrzymać mandat karny. Jakich więc błędów warto uniknąć przy wypełnieniu deklaracji PIT?

Wybór niewłaściwego formularza

Częstym, choć nieoczywistym błędem jest wybór nieodpowiedniego formularza rozliczeniowego. Należy pamiętać, że rodzaj formularza zależny jest od źródła dochodów oraz od wybranej formy opodatkowania. Podatnicy mają do wyboru:

Reklama

●      formularz PIT-37 - jeden z najpopularniejszych druków. Wypełniają go osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych, a także osoby pobierające świadczenia z ZUS,

●      formularz PIT-36 - składają go osoby, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,

●      formularz PIT 36L - dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym,

●      formularz PIT-28 - składają go podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Formularz ten dotyczy również m.in. przychodów uzyskiwanych z najmu oraz podnajmu,

●      formularz PIT-38 - składają go osoby, które w roku podatkowym uzyskały przychody z m.in. tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych,

●      PIT-39 - składają osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia nieruchomości.

Wybór niewłaściwego urzędu skarbowego

Zeznanie roczne składa się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na obecne miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania. Jeżeli podatnik w ciągu roku podatkowego przeprowadzał się kilka razy, to wtedy deklarację składa do urzędu skarbowego, właściwego dla podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli 31 grudnia 2024 r.

Błędy w kwotach wpłaconych zaliczek

Podatnicy, którzy przenoszą do swojej deklaracji rocznej informacje z PIT-11, PIT11A, PIT-40 lub PIT-40A powinni zachować szczególną ostrożność przy wypełnianiu zeznania. Często zdarza się, że zamiast kwoty należnego podatku wynikającego z PIT-40 i PIT-40A, podatnik przenosi na formularz kwoty zaliczek na podatek dochodowy. Podczas przenoszenia takich informacji warto więc kilka razy upewnić się, czy na pewno wypełniliśmy odpowiednie rubryki.

Błędy przy wyborze ulg podatkowych

Stosunkowo popularnym błędem jest także wybór ulg podatkowych, z których w rzeczywistości nie możemy skorzystać, np. z powodu uzyskiwanych dochodów lub wykorzystania ulgi w poprzednich latach podatkowych. Przykładowo nie możemy skorzystać z ulgi na internet, jeżeli korzystaliśmy już z niej przez 2 lata. Nie możemy również rozliczyć ulgi termomodernizacyjnej bez pomniejszenia jej o kwotę dofinansowania.

Z kolei jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi na dziecko, musi wtedy obliczyć swoje przychody i upewnić się, że nie przekraczają one limitu, po którego przekroczeniu, nie uzyska prawa do ww. ulgi.

Przy korzystaniu z ulg podatkowych należy dodatkowo pamiętać, aby w zależności od wymogów, dołączyć do zeznania dokumenty niezbędne do potwierdzenia prawa do wybranej ulgi.

Błędy przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem

Ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem mogą skorzystać wyłącznie osoby, które rozliczają się na podstawie skali podatkowej. Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie jest więc dostępne dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu lub podatku liniowego.

Kolejnym błędem dotyczącym wspólnego rozliczenia małżonków jest również nieodpowiednia kolejność małżonków we wspólnym rozliczeniu. Mianowicie w części B1 formularza PIT należy wpisać podatnika, a dopiero w części B2 formularza, małżonka.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenie podatków | PIT | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »