Do kiedy szef musi dać pracownikowi PIT? Od tego dnia możesz się rozliczyć

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Jednym z dokumentów potrzebnych do prawidłowego wypełnienia formularza jest PIT-11, dostarczany przez pracodawcę do pracownika. Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT-11? Czy naprawdę PIT-11 jest niezbędny? Od kiedy można składać deklaracje podatkowe?

Obowiązki pracodawcy w zakresie PIT-11

PIT-11 to dokument, w którym pracodawca informuje pracownika oraz urząd skarbowy o dochodach uzyskanych w danym roku podatkowym. W dokumencie zawarte są również informacje o zaliczkach na podatek dochodowy i składkach na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Jego dostarczenie jest obowiązkowe w przypadku wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Pod warunkiem jednak, że w trakcie roku odprowadzano zaliczki na podatek dochodowy.

Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia takiego formularza, a następnie przesłanie go do właściwego US i dostarczenie go pracownikowi w określonym terminie.

Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 w 2025 roku?

Zgodnie z przepisami prawa, pracodawca musi dopilnować dwóch terminów. Pierwszy z nich dotyczy przekazywania PIT-11 do Urzędu Skarbowego. Najpóźniej może to nastąpić 31 stycznia 2025 roku.

Reklama

Na wysłanie dokumentu do pracownika jest odrobinę więcej czasu, mianowicie do 28 lutego 2025 roku. PIT-11 może być dostarczony zarówno w tradycyjnej, papierowej formie, albo elektronicznie, np. poprzez platformę kadrową.

Od kiedy można składać zeznanie podatkowe za 2024 rok?

Składanie rocznych deklaracji podatkowych jest możliwe po rozpoczęciu okresu rozliczeniowego, który w Polsce trwa od 15 lutego do 30 kwietnia każdego roku.

Oznacza to, że w 2025 roku podatnicy będą mogli rozliczać się z dochodów uzyskanych w 2024 roku od 15 lutego 2025 roku.

Podatnicy mają możliwość skorzystania z dwóch metod rozliczenia. Pierwszą z nich jest forma tradycyjna, poprzez złożenie formularza w formie papierowej w urzędzie skarbowym lub nadanie go pocztą.

Drugą, zdecydowanie częściej wybieraną, jest forma elektroniczna. Usługa Twój e-PIT udostępnia podatnikom wstępnie uzupełnione formularze, które wystarczy jedynie zatwierdzić przed końcem kwietnia. Jeśli jednak podatnik tego nie zrobi, nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji - e-PIT jest zatwierdzany automatycznie.

Należy jednak pamiętać, że w tak wypełnionym przez US dokumencie nie zostaną uwzględnione ulgi. Jeśli zależy nam na ich otrzymaniu, musimy samodzielnie wprowadzić zmiany.

Warto też pamiętać, że wcześniejsze rozliczenie może przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku.

Co grozi pracodawcy za nieterminowe dostarczenie PIT-11?

Niedotrzymanie terminu dostarczenia PIT-11 zarówno pracownikowi, jak i urzędowi skarbowemu, może skutkować konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy. Przede wszystkim są to kary finansowe, które nakłada się na podstawie Kodeksu karnego skarbowego za uchybienie obowiązkom podatkowym. W przypadkach rażących naruszeń należy liczyć się z odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podsumowując, pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 pracownikowi do 28 lutego 2025 roku, a do urzędu skarbowego najpóźniej do 31 stycznia 2025 roku w formie elektronicznej. Podatnicy mogą rozpocząć rozliczanie podatku od 15 lutego 2025 roku i tym samym wcześniej uzyskać ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | rozliczenie podatków | PIT 11 | Urząd skarbowy | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »