Do końca lutego fiskus musi poznać zarobki pracowników

Dziś mija termin, w którym przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, są zobowiązani przekazać im PIT-11 z informacją o osiągniętych przez nich w 2013 r. dochodach. Formularz musi trafić także - z zachowaniem takiego samego terminu - do fiskusa.

PIT-11 dotyczy tych pracowników, którzy nie skorzystali z możliwości rocznego rozliczenia ich podatku przez pracodawcę (na taką decyzję z ich strony był czas do 10 stycznia).

Formularz powinien zostać im przekazany do końca lutego, co nie oznacza jednak, że w tym czasie musi fizycznie trafić do ich rąk.

Wystarczy, że do 28 lutego włącznie zostanie nadany w placówce Poczty Polskiej, najlepiej listem poleconym, dzięki któremu w razie ewentualnych problemów przedsiębiorcy będą mogli potwierdzić, że wywiązali się z obowiązku w terminie.

Reklama

PIT-11 może być przekazany pracownikowi także mailem (co potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB4/415-653/11-2/MP), przy czym warto w tym wypadku zadbać o potwierdzenie odbioru.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Formularz musi trafić do 28 lutego również do właściwego dla pracownika urzędu skarbowego. Można to zrobić także przez internet, ale tylko w przypadku tych przedsiębiorców, którzy mają kwalifikowany podpis elektroniczny.

Na PIT-11 znajdują się informacje dotyczące wysokości osiągniętego przychodu, poniesionych kosztów, uzyskanego dochodu, dochodu wolnego od podatku i pobranych zaliczek na podatek za 2013 rok. Formularz zawiera także dane o składkach na ubezpieczenie społeczne (odliczanych od dochodu) oraz na ubezpieczenie zdrowotne (odliczanych od podatku). Na tej podstawie pracownik wypełnia swoje roczne zeznanie podatkowe.

Właściwość urzędu skarbowego ustala się według miejsca zamieszkania pracownika (nawet jeśli jest zameldowany w innym miejscu), przy czym bierze się pod uwagę zamieszkanie w ostatnim dniu roku podatkowego. W przypadku osób, które 31 grudnia nie mieszkały w Polsce, właściwy będzie urząd według ostatniego miejsca zamieszkania w kraju.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Za opóźnienie w przekazaniu PIT-11 przedsiębiorcy grozi kara grzywny za wykroczenie skarbowe. Aby jednak takie uchybienie mogło być uznane za wykroczenie skarbowe, jego popełnienie musi wiązać się z umyślnością działania, a jego społeczna szkodliwość musi być większa niż znikoma. Organ prowadzący postępowanie musi więc wykazać, na czym polega szkodliwość społeczna takiego czynu.

Agata Szymborska-Sutton

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT 11 | Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »