Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR): Polskie państwo wydało w ubiegłym roku prawie 750 mld zł

W 2015 roku państwo polskie wydało prawie 750 mld zł, czyli ponad 20 tys. zł na mieszkańca i prawie tyle ściągnęło z niego w różnego rodzaju podatkach i składkach. Jednak 20 tys. zł to tylko średnia - w praktyce to przede wszystkim osoby pracujące płacą zdecydowaną większość podatków i finansują wydatki publiczne.

Forum Obywatelskiego Rozwoju już po raz piąty przedstawia "Rachunek od państwa", który przystępnie pokazuje strukturę wydatków naszego państwa za 2015 r., w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.

Zbliża się końcowy termin składania rocznego zeznania PIT. Jest to zatem doskonała okazja, by sprawdzić, na co państwo wydaje podatki i składki z naszej kieszeni - sugerują eksperci FOR.

- Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2015 rok dojdziemy do wniosku, że podatki są za wysokie, warto się zastanowić, na co państwo polskie wydaje te pieniądze. Bo choć wielu polityków chętnie mówi o obniżaniu podatków, to mało jest chętnych, by dyskutować o obniżaniu wydatków, choć są to dwie strony tego samego medalu. Na co były przeznaczone pieniądze w zeszłym roku, pokazuje piąta edycja projektu przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju - mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Reklama

- Według szacunków w 2015 roku wydatki budżetu państwa wyniosły 331,7 mld zł, ale to nie są jedyne pieniądze, które wydaje państwo polskie. Pieniądze polskich podatników wydają też samorządy, NFZ, ZUS, KRUS i inne instytucje publiczne, które razem w zeszłym roku wydały prawie 750 mld zł - podkreśla Marek Tatała, ekonomista FOR.

- Opinii publicznej wydaje się, że jej podatki są przeznaczane na policję, straż pożarną, drogi, sądy, wojsko, czy administrację, podczas gdy w rzeczywistości to zaledwie 17 proc. wydatków państwa. Dla porównania, wydatki na renty i emerytury wynoszą aż 31 proc. - komentuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | budżet | PKB | zadłużenie państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »