PIT za 2022 rok. Jak i od kiedy można rozliczyć go przez internet?

Od połowy lutego 2023 każdy Polak będzie mógł złożyć roczną deklarację PIT online. Najprostszym sposobem na złożenie rocznego rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Zeznanie przygotowuje Ministerstwo Finansów. Każdy podatnik po zalogowaniu się do systemu może skorzystać z ulg i odliczeń, a potem przesłać rozliczenie.

Twój e-PIT – jak rozliczać się online?

Ministerstwo Finansów stworzyło system e-Urząd Skarbowy. Dzięki niemu podatnicy mogą w prosty sposób załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, jedną z nich jest rozliczenie PIT. Potrzebny jest do tego jedynie internet i właściwe urządzenie. 

Czytaj również: Ulga na dziecko 2023 w zeznaniu PIT. Jak ją rozliczyć po rozwodzie?

Żeby móc rozliczyć się online, trzeba najpierw zalogować się do systemu e-Urząd skarbowy. Można to zrobić na trzy sposoby:

Reklama
  1. urzadskarbowy.gov.pl - profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna;
  2. Aplikacja mObywatel - aplikacja mobilna do logowania;
  3. Dane autoryzujące - PESEL lub NIP, a także kwota przychodu

Co można zrobić po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego?

Następnie można skorzystać z usługi e-PIT i złożyć zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Warto też wiedzieć, że oprócz usługi Twój e-PIT użytkownik znajdzie tam m.in. wykaz mandatów karnych.

Czytaj również: PIT dla emerytów w 2023 roku. Ci seniorzy muszą rozliczyć się z fiskusem

W systemie jest też numer mikrorachunku podatkowego, na który jest wpłacany PIT, CIT i VAT. Oprócz tego w e-Urzędzie skarbowym znajduje się również aplikacja e-mikrofirma, którą można wykorzystać do generowania i wysyłania JPK.

Co ma zawierać deklaracja w Twój e-PIT?

PIT w 2023 roku musi uwzględniać kwotę przychodu z 2022 roku. Przechodząc do systemu Twój e-PIT, podatnik musi po prostu odpowiadać na pytania zadawane przez oprogramowanie zgodnie z prawdą, przedstawiając rzetelne informacje. Po wypełnieniu i przesłaniu PIT-u za 2022 rok użytkownik otrzyma UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w pliku PDF), które jest wydawane przez Ministerstwo Finansów. 

Czytaj również: Jak sprawdzić PIT w Internecie?

Należy pamiętać, że UPO trzeba przechowywać przez co najmniej 5 lat na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego. Dobrze wiedzieć, że system Twój e-PIT samodzielnie oblicza wyłączenie ze składek na ZUS i NFZ oraz ulgę na dzieci do momentu ukończenia przez nich 25 roku życia. Inne informacje związane z ulgami trzeba uzupełnić samodzielnie. Dotyczy to takich zwolnień z podatku jak m.in.:

Kiedy należy wysłać PIT 2022/2023?

Pracodawcy musieli przesłać PIT-11 do Urzędu Skarbowego do końca stycznia 2023 roku. Natomiast formularze PIT 28, 28S, 36, 36L, 37, 38, 39 podatnicy muszą rozliczyć do końca kwietnia 2023 roku. W tym roku termin jest wydłużony do 2 maja, bo w przypadku, gdy końcowy termin jest dniem wolnym, to ostateczną datę wyznacza się na kolejny roboczy dzień.

Czytaj również:

Rząd przyjął projekt Slim VAT 3. Sejm zajmie się kolejnymi zmianami w prawie podatkowym

Davos. List miliarderów i milionerów: Opodatkujcie nas!

Ograniczenia w nabywaniu dużej liczby mieszkań. Projekt ustawy przekazano do KPRM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-podatki | PIT | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »