Za mandaty i PIT zapłacisz BLIK-iem. Nowe płatności w urzędach skarbowych

Urzędy skarbowe wprowadzają nowe usługi. Wkrótce płatnicy, również przedsiębiorcy i spółki, będą mogli opłacać podatki w e-Urzędzie Skarbowym nowymi metodami, w tym BLIK-iem. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym trafił już do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Popiera go nie tylko PiS ale też część opozycji. Miałby zostać wprowadzony w życie w 2023 roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Obecnie e-Urząd Skarbowy pozwala na załatwienie ponad 20 spraw. Można je regulować na komputerze, tablecie czy telefonie. Na przykład dzięki usłudze Twój e-PIT można rozliczyć podatek dochodowy albo pobrać bez opłaty skarbowej zaświadczenie o dochodach i niezaleganiu w podatkach. Można też opłacić PIT, CIT i VAT, podatki od spadków i darowizn, mandaty czy opłaty skarbowe, a także przesłać pełnomocnictwo.  

Nie tylko przelewem ale też BLIK-iem

Teraz należności wobec fiskusa można opłacać przelewem. Po zmianach, jakie przewiduje projekt nowelizacji ustawy, będzie możliwa płatność BLIK-iem. Resort finansów uzasadniał, że stawia na nowoczesne narzędzia komunikacji z podatnikiem. 

Reklama

- Zmiana jest odpowiedzią na ich potrzeby - zapewniał niedawno Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów. 

Zgodnie z projektem nowelizacji, podatnicy mają uzyskać dostęp do historii złożonych przez siebie deklaracji podatkowych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Nowością ma być też możliwość podglądu sald i rozliczeń we wszystkich podatkach od 2019 r.

Ułatwienie działalności gospodarczej

Projekt przewiduje, że podatnik przed opłaceniem należności będzie składał oświadczenie, że pieniądze przekazywane na zapłatę podatku pochodzą z jego rachunku. Oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. 

Autorzy projektu uzasadniają, że celem proponowanych zmian ma być ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. 

- Dokument jest wynikiem konsultacji i wypełnia oczekiwania, zgłaszane przez rynek – argumentował wczoraj w  Sejmie Artur Soboń, wiceminister finansów.

Od kiedy nowe płatności w urzędach skarbowych?

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Ministerstwo Finansów zakłada, że wkrótce zostanie on uchwalony i ogłoszony. - Wszystkie zmiany w tej ustawie są korzystne dla podatników – zapewniał wiceminister finansów. Dokument został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Zmiany pozwalające na płatności BLIK-iem mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. 

Poparcie dla ustawy zadeklarowali w Sejmie nie tylko posłowie PiS ale też opozycji. 

Ewa Wysocka

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BLIK | urząd skarbowy | e-podatki | podatki 2012 | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »