Reklama

Jak wypełnić PIT i skorzystać z ulg?

W czwartek 25 marca gośćmi portalu INTERIA.PL byli konsultanci podatkowi: Marcin Parulski i Jarosław Włoch z Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych. Eksperci podczas czatu odpowiadali na pytania internautów związane ze składaniem rocznych zeznań PIT. Tematem rozmowy były między innymi zasady rozliczeń małżonków oraz ulgi: rodzinna, internetowa czy rehabilitacyjna.

W tym roku podatnicy mogą skorzystać z następujących udogodnień: ulga rehabilitacyjna, na internet. Odliczeniu podlegają także darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (limit darowizny 6 proc. dochodu). Darowizny na cele charytatywno- opiekuńcze, ulga prorodzinna, ulga abolicyjna oraz na zasadzie kontynuacji ulga odsetkowa a także duża ulga budowlana oraz ulga remontowa.

Ulga rehabilitacyjna

Jednym z odliczeń przewidzianym przez ustawodawcę jest możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, które zostały poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Jednym z takich wydatków, są wydatki na leki. Należy pamiętać, że odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Konieczne jest spełnienie pozostałych warunków przewidzianych w ustawie.

Reklama

Jest to przede wszystkim posiadanie przez osobę orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z 3 stopni niepełnosprawności, bądź też decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, bądź też posiadanie orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia. Kolejnym warunkiem jest stwierdzenie, przez lekarza specjalistę, że dana osoba powinna stosować określone leki. Konieczne jest także posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków na leki. Najczęściej są to faktury i rachunki wystawiane przez apteki. W przypadku paragonu nie można zidentyfikować nabywcy leku, dlatego nie może on stanowić podstawy odliczenia wydatku z tego tytułu.

Jestem osoba niepełnosprawną (I stopień) zakupiłam używany samochód przystosowany fabrycznie do przewozu osób niepełnosprawnych z moim typem niepełnosprawności. czy mogę sobie odliczyć wydatki na zakup takiego samochodu? Czy jest jakiś limit?

Wśród katalogu wydatków, które ustawodawca przewidział do odliczenia dla osób niepełnosprawnych znajdują się wydatki na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zakup samochodu fabrycznie przystosowanego do takich celów nie spełnia tego kryterium. W związku z powyższym, nie będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia tego wydatku.

Należy pamiętać, że ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Osoby otrzymujące rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, socjalną, oraz w przypadku osoby, która nie ukończyła 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Zatem nie przysługuje taka ulga np osobie bez wyżej wymienionych cech, która zapłaciła za rehabilitację po operacji.

Ulga internetowa - lepiej płacić w terminie

Konsultanci MISP zwrócili uwagę, że terminowe opłacanie faktur za internet ma znaczenie przy uldze internetowej. "Dla dokonania odliczeń niezbędne jest posiadanie dowodu zapłaty za daną fakturę". Może to być wpłata, przelew, czy też przekaz pocztowy. Odliczyć bowiem można kwotę wydatków faktycznie poniesionych w roku podatkowym, ponieważ w tym wypadku, faktyczna zapłata została poniesiona już w 2010 roku. Nie ma możliwości odliczenia jej w zeznaniu za rok 2009. Nie ma natomiast przeszkód, aby dokonać odliczenia np spóźnionej faktury grudniowej w zeznaniu za rok 2010.

Darowizna dla radia

Organy podatkowe, na ogół dopuszczają możliwość odliczania podatku na Radio Maryja. Ma ona bowiem charakter darowizny na cele kultu religijnego. W związku z powyższym przysługuje prawo do odliczenia takiej darowizny o ile podatnik posiada potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy obdarowane oraz oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny. Jeżeli umowa o dokonaniu darowizny nie była dokonana w formie Aktu Notarialnego, odliczenia będzie można dokonać tylko w wypadku spełnienia darowizny (faktycznej zapłaty ostatniej należności).

Ulga na dziecko

Mam syna który w lipcu 2009 roku skończył 18 lat, uczy się nauki zawodu i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 150 złotych miesięcznie, czy musi się rozliczać sam czy łącznie z nami (pracuję ja i mąż)? Czy ulga w wysokości 1 100 złotych na dziecko się należy?

Za rok w którym dziecko uzyskało pełnoletniość, cześć dochodu odlicza się na zasadach odnoszących się do małoletnich a część dochodów powinno doliczyć już samo dziecko jako osoba pełnoletnia. W przypadku, jeżeli Pani syn uzyskiwał dochody ze swojej pracy, to nie podlegają one doliczeniu do Pani dochodów (nie są one rozliczane jako dochody małoletniego dziecka). Jeśli Pani syn nadal uczy się w szkole, a osiągnięte przez niego wynagrodzenie w roku podatkowym nie przekroczy kwoty 3089 zł to będzie Pani przysługiwało prawo do ulgi.

Na następnej stronie przeczytasz m.in. o tym, kiedy małżonkom opłaca się rozliczać wspólnie.

Dowiedz się więcej na temat: ulga | PIT | cele | dochody | leki | odliczenia | ulgi | zeznania | dziecko | ZUS | wydatki | rozliczenie | zeznanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »