Jak wypełnić PIT i skorzystać z ulg?
W czwartek 25 marca gośćmi portalu INTERIA.PL byli konsultanci podatkowi: Marcin Parulski i Jarosław Włoch z Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych. Eksperci podczas czatu odpowiadali na pytania internautów związane ze składaniem rocznych zeznań PIT. Tematem rozmowy były między innymi zasady rozliczeń małżonków oraz ulgi: rodzinna, internetowa czy rehabilitacyjna.
W tym roku podatnicy mogą skorzystać z następujących udogodnień: ulga rehabilitacyjna, na internet. Odliczeniu podlegają także darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (limit darowizny 6 proc. dochodu). Darowizny na cele charytatywno- opiekuńcze, ulga prorodzinna, ulga abolicyjna oraz na zasadzie kontynuacji ulga odsetkowa a także duża ulga budowlana oraz ulga remontowa.
Jednym z odliczeń przewidzianym przez ustawodawcę jest możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, które zostały poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Jednym z takich wydatków, są wydatki na leki. Należy pamiętać, że odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Konieczne jest spełnienie pozostałych warunków przewidzianych w ustawie.Jest to przede wszystkim posiadanie przez osobę orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z 3 stopni niepełnosprawności, bądź też decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, bądź też posiadanie orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia. Kolejnym warunkiem jest stwierdzenie, przez lekarza specjalistę, że dana osoba powinna stosować określone leki. Konieczne jest także posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków na leki. Najczęściej są to faktury i rachunki wystawiane przez apteki. W przypadku paragonu nie można zidentyfikować nabywcy leku, dlatego nie może on stanowić podstawy odliczenia wydatku z tego tytułu.
Należy pamiętać, że ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Osoby otrzymujące rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, socjalną, oraz w przypadku osoby, która nie ukończyła 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Zatem nie przysługuje taka ulga np osobie bez wyżej wymienionych cech, która zapłaciła za rehabilitację po operacji.
Konsultanci MISP zwrócili uwagę, że terminowe opłacanie faktur za internet ma znaczenie przy uldze internetowej. "Dla dokonania odliczeń niezbędne jest posiadanie dowodu zapłaty za daną fakturę". Może to być wpłata, przelew, czy też przekaz pocztowy. Odliczyć bowiem można kwotę wydatków faktycznie poniesionych w roku podatkowym, ponieważ w tym wypadku, faktyczna zapłata została poniesiona już w 2010 roku. Nie ma możliwości odliczenia jej w zeznaniu za rok 2009. Nie ma natomiast przeszkód, aby dokonać odliczenia np spóźnionej faktury grudniowej w zeznaniu za rok 2010.
Organy podatkowe, na ogół dopuszczają możliwość odliczania podatku na Radio Maryja. Ma ona bowiem charakter darowizny na cele kultu religijnego. W związku z powyższym przysługuje prawo do odliczenia takiej darowizny o ile podatnik posiada potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy obdarowane oraz oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny. Jeżeli umowa o dokonaniu darowizny nie była dokonana w formie Aktu Notarialnego, odliczenia będzie można dokonać tylko w wypadku spełnienia darowizny (faktycznej zapłaty ostatniej należności).
Mam syna który w lipcu 2009 roku skończył 18 lat, uczy się nauki zawodu i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 150 złotych miesięcznie, czy musi się rozliczać sam czy łącznie z nami (pracuję ja i mąż)? Czy ulga w wysokości 1 100 złotych na dziecko się należy?Za rok w którym dziecko uzyskało pełnoletniość, cześć dochodu odlicza się na zasadach odnoszących się do małoletnich a część dochodów powinno doliczyć już samo dziecko jako osoba pełnoletnia. W przypadku, jeżeli Pani syn uzyskiwał dochody ze swojej pracy, to nie podlegają one doliczeniu do Pani dochodów (nie są one rozliczane jako dochody małoletniego dziecka). Jeśli Pani syn nadal uczy się w szkole, a osiągnięte przez niego wynagrodzenie w roku podatkowym nie przekroczy kwoty 3089 zł to będzie Pani przysługiwało prawo do ulgi.
Na następnej stronie przeczytasz m.in. o tym, kiedy małżonkom opłaca się rozliczać wspólnie.
Ogólne warunki dla wspólnego rozliczenia małżonków, to podleganie pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Przez cały rok podatkowy, między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa. Ponadto, muszą oni pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Musi zostać złożony stosowny wniosek w zeznaniu rocznym (polegający na zaznaczeniu odpowiedniej rubryki w zeznaniu).Podstawową zaletą wspólnego rozliczania się przez małżonków jest określanie podatku na imię obojga małżonków, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Oznacza to, że najwięcej może zyskać para, w której jeden z małżonków w ogóle nie osiąga dochodów lub jeśli małżonkowie rozliczając się odrębnie, byliby w różnych progach w skali podatkowych.
Jeśli posiadam dwa dochody, to czy jeden pracodawca powinien powiadomić drugiego o ściąganiu pomniejszonej kwoty podatku, żeby nie ściągali go podwójnie, czy to należy do moich obowiązków?
W tym przypadku konieczne jest poinformowanie płatnika o ile taki występuje, aby nie dokonywał pomniejszenia pobieranej zaliczki na podatek dochodowy "o kwotę zmniejszającą podatek".
Od jakiej sumy dochodu brutto trzeba złożyć rozliczenie podatkowe?
Osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu w roku podatkowym (z wyjątkiem przychodów zwolnionych) nakłada na podatników obowiązek złożenia zeznania rocznego.
W 2009 byłem a zwolnieniu lekarskim. Otrzymałem z ZUS-u przekaz pocztowy wraz z podaną kwotą pobranego podatku. Do dziś nie otrzymałem żadnego PIT-u z ZUS. Nadmieniam, że rozliczam się na PIT37. Czy mogę wpisać kwotę pobranego podatku z w/w przekazu i w którą rubrykę PIT37?
Ogólną zasadą jest, iż ZUS dokonując wypłaty zasiłku chorobowego zobowiązany jest do przesłania informacji PIT 11a. Wykazane w nim kwoty powinny zostać odpowiednio przeniesione do składanego przez Pana zeznania PIT 37. Kwoty te będą kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. Co do zasady, kwoty które zostały podane na otrzymanym przez Pana przekazie z ZUS winny znaleźć potwierdzenie w informacji PIT 11a. Z uwagi na ponad miesięczny termin do złożenia zeznania rocznego zalecalibyśmy jednak wyjaśnienie w ZUS faktu, że nie otrzymał Pan jeszcze PIT 11a.
W tamtym roku się nie rozliczyłam. Czy mogę w tym roku rozliczyć zeszłoroczny PIT?
Dochody z każdego roku podatkowego winny zostać rozliczone w odrębnych zeznaniach rocznych. W przypadku uzyskania przychodu (dochodu ze stosunku pracy) powinny one zostać rozliczone w PIT 37 złożonym odrębnie dla roku 2008 i 2009. Należy jednak zaznaczyć, że zeznanie za 2008 rok będzie traktowane jako zeznanie złożone po terminie. Wiąże się to z odpowiedzialnością karnoskarbową. Jest to bowiem wykroczenie skarbowe.
Zapraszamy na kolejny czat, który odbędzie się w połowie kwietnia. Poruszymy tematykę rozliczeń dochodów kapitałowych, rozliczeń przychodów z zagranicy, kwestię przekazania 1 proc. na rzecz OPP. Wyjaśnimy kwestie korekty zeznań, występowania nadpłaty w podatku oraz konieczności dokonania dopłat. Dziękujemy.