Jak zmienić urząd skarbowy? Podatnik ma na to 7 dni

Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach zmiana urzędu skarbowego jest obowiązkowa. Jeżeli tego nie zrobimy, mogą grozić nam konsekwencje w postaci kary grzywny. Kiedy należy zmienić urząd skarbowy i jak to zgłosić?

Kiedy trzeba zmienić urząd skarbowy?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej właściwość miejscową urzędu skarbowego określa się według miejsca zamieszkania podatnika (w przypadku osoby fizycznej) lub adresu siedziby firmy (w przypadku osób innych niż osoby fizyczne, np. spółki). Właściwość urzędu skarbowego określa natomiast, do którego urzędu będziemy składać deklaracje podatkowe i w którym urzędzie będziemy opłacać podatki. Z tego powodu w niektórych przypadkach zgłoszenie zmiany urzędu skarbowego będzie obowiązkowe.

Zmiana miejsca zamieszkania a zmiana urzędu skarbowego

Urząd skarbowy przede wszystkim musimy zmienić, jeżeli zmieniamy miejsce zamieszkania. Zmianę zgłaszamy wtedy, gdy zmiana miejsca zamieszkania miała miejsce w ciągu roku. Wówczas konieczne jest zgłoszenie zmiany miejsca zamieszkania na formularzu ZAP-3. Formularz ten można złożyć osobiście, drogą pocztową lub za pomocą systemu e-Deklaracje.

Jeżeli zaś zmiana miejsca zamieszkania odbyła się w okolicach końca okresu rozliczeniowego, to wtedy zmianę można zgłosić podczas składania deklaracji podatkowej.

Reklama

Zmiana siedziby firmy a urząd skarbowy

W przypadku działalności gospodarczej tak jak wspomniano, urząd skarbowy określany jest na podstawie siedziby firmy, najczęściej adresu zamieszkania przedsiębiorcy. Jeżeli przedsiębiorca zmieni adres siedziby firmy, to wtedy musi w ciągu 7 dni dokonać zmiany adresu oraz zmiany urzędu.

Zmianę urzędu skarbowego zgłasza się na wniosku CEIDG-1, który można złożyć osobiście do urzędu gminy lub miasta, lub za pomocą portalu biznes.gov.pl. Wtedy na podstawie wniosku nowy urząd skarbowy zostaje przyporządkowany automatycznie.

Natomiast w przypadku spółek wpisanych do KRS zmianę siedziby firmy należy zgłosić na formularzu NIP-8 lub poprzez system S24. Do takiego zgłoszenia trzeba dodatkowo dołączyć dokumenty, które potwierdzają aktualizacje adresu spółki, np. uchwałę w sprawie zmiany adresu siedziby. Co więcej, zmiana danych w KRS-ie wymaga opłacenia opłaty sądowej, która wynosi 250 zł (jeśli zgłoszenie dokonywane jest na formularzu NIP-8) lub 200 zł (w przypadku zmian dokonywanych przez portal S24.

Rezydencja podatkowa a zgłoszenie do urzędu skarbowego

W przypadku wyjazdu za granicę i przebywania poza granicami Polski przez okres 183 dni bardzo często dochodzi do zmiany rezydencji podatkowej. Wówczas Ministerstwo Finansów rekomenduje, aby o zmianie rezydencji dla celów podatkowych poinformować urząd skarbowy.

Zgłoszenia można wtedy dokonać telefonicznie, mailowo lub przez portal ePUAP. W niektórych przypadkach urząd będzie wymagał, aby do zgłoszenia o zmianie rezydencji podatkowej dołączyć dokumenty potwierdzające rezydencję w innym kraju niż Polska, np. certyfikat rezydencji innego kraju, zeznania podatkowe składane w innym kraju czy zgłoszenie aktualizacyjne adresu zamieszkania.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Podatnik | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »