Jest decyzja rządu - wraca "podatek Sasina". Wiadomo, ile zapłacą spółki węglowe

Spółki węglowe, które osiągnęły ponadprzeciętne zyski w 2022 roku (w efekcie wzrostu cen) zapłacą składkę solidarnościową, znana także pod nieformalną nazwą "podatek Sasina". Odpowiednie przepisy znalazły się w przyjętym w poniedziałek przez rząd projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Oczekiwane wpływy z nowej daniny mają sięgnąć w 2023 roku 2 mld zł.

Składka solidarnościowa będzie liczona od nadwyżki dochodu ponad dochód osiągnięty w 2022 r. względem jego wartości średniej z lat poprzedzających, powiększonej o 20 proc.

Jak poinformowano, nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc., a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Wprowadzenie obowiązkowej składki jest unijnym rozwiązaniem debat o potrzebie tzw. windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków. Chodzi o to, że w wyniku kryzysu energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę firmy z sektora energetycznego notowały bardzo duże, nietypowe dla zwykłych okresów działalności zyski. 

Reklama

Negocjacje w sprawie tego, jaki kształt regulacja przyjmie w Polsce, toczyły się od kilku miesięcy. Sprawą zajmował się m.in. resort aktywów państwowych. Do składki przylgnęła wtedy nazwa "podatek Sasina", od nazwiska szefa tego ministerstwa. 

Rząd zwiększył limity zużycia prądu, do których gospodarstwa domowe zapłacą niższe rachunki

Przypomnijmy: rząd zwiększył limity zużycia prądu, do których gospodarstwa domowe zapłacą niższą cenę z 2022 roku. Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników - z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r. Nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej - jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy - przekroczył dotychczasowy limit i opłacił rachunek, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnego rozliczenia. 

Dochody ze składki solidarnościowej dla firm z sektora węgla i koksu oszacowano na 2 mld zł w 2023 roku. Jedną ze spółek, w którą składka uderzy najmocniej, jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

JSW

- - - akt.: 22.01.2025, 05:01
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia 23,0100
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne 20,7100
  • Widełki górne 25,3100
Zobacz również: BOGDANKA COALENERG ENEA

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek Sasina | podatki | podatek od zysków nadzwyczajnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »