Koniec z płaceniem abonamentu RTV. Wystarczy złożyć wniosek
Abonament RTV powinien płacić każdy posiadacz telewizora lub radia, ale to jedynie teoria. W praktyce bowiem jest możliwe odpuszczenie płacenia abonamentu. W określonych sytuacjach Poczta Polska przyznaje zwolnienie z opłat abonamentowych. Do tego wymagane jest złożenie wniosku.
- Zwolnienie z opłat abonamentu RTV jest możliwe po złożeniu wniosku na poczcie.
- Osoba zwolniona z opłat abonamentu RTV nie zapłaci niezależnie od liczby sprzętów w domu.
- Do zwolnienia z opłat wymagany jest szczególny stan zdrowia, odpowiednie zatrudnienie czy wysokość emerytury.
Poczta Polska pilnuje, czy płacimy abonament RTV, a robi to przez swoich kontrolerów. Ci na mocy specjalnych uprawnień wizytują zwykle przedsiębiorstwa, rzadziej prywatne mieszkania i domy. Niezależnie jednak od miejsca kontroli, zawsze w trakcie wizyty muszą okazać legitymację służbową.
Osobom, które powinny, a nie płacą abonamentu RTV, grozi kara nawet 819 zł. Kiedy Poczta Polska zauważy, że osoba zarejestrowana nie płaci - wyśle jej wezwanie do zapłaty. Tylko w ubiegłym roku zaadresowano 118 tys. takich wezwań. Po otrzymaniu pisma dłużnik ma 7 dni na uregulowanie zaległości pod groźbą przejęcia sprawy przez skarbówkę.
Ustawodawca przewidział całkiem szeroką grupę osób zwolnionych z obowiązku abonamentowego. Zalicza do nich m.in. emerytów z emeryturą nie przekraczającą 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Zwolnienie z abonamentu RTV zazwyczaj udzielane jest ze względu na wiek. Liczy się jednak również stan zdrowia czy rodzaj zatrudnienia. Zwolnienie z opłat mogą w sumie otrzymać osoby:
- po 75. roku życia,
- po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia,
- zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
- zarejestrowani jako bezrobotni,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Wystarczy spełniać choć jedną z wyżej wymienionych przesłanek, by móc złożyć wniosek w placówce Poczty Polskiej. Należy go poświadczyć odpowiednimi dokumentami - np. w wypadku wnioskowania o zwolnienie z powodu niskiej emerytury należy dołączyć wyciąg z konta, który potwierdzi niskie świadczenie z ZUS.
Poczta Polska przyznaje, że największą grupą osób objętych zwolnieniem z abonamentu są seniorzy po 75. roku życia. Zawsze jednak w celu uzyskania zwolnienia konieczna jest wizyta na poczcie i okazanie dokumentów poświadczających status pozwalający wyjąć spod obowiązku abonamentowego.
Wciąż jednak wielu Polaków abonamentu nie płaci i sprzętu w ogóle nie rejestruje. Z danych KRRiT wynika, że w Polsce na 12,5 mln gospodarstw domowych telewizor posiada 92,7 proc. z nich. 4,5 mln gospodarstw ma zarejestrowany sprzęt, ale abonament płaci jedynie 700 tys. osób. Liczba ta jednak systematycznie spada - jeszcze w 2022 roku było to 828 tys. uprawnionych.
PT