Masz nadpłatę PIT? Urząd skarbowy zwróci ci pieniądze

Nadpłata PIT - co to znaczy, że wystąpiła nadpłata podatku w rozliczeniu? Niewątpliwie niejeden podatnik głowi się nad tym zagadnieniem w okresie rozliczania się z fiskusem. Warto bowiem mieć chociaż podstawowe pojęcie dotyczące podatków, by bez problemów rozliczyć swój PIT. W wypadku nadpłaty PIT mówimy wręcz o powodzie do radości. Wystąpienie nadpłaty oznacza bowiem gwarancję pieniędzy.

Nadpłata PIT - powiedzmy sobie od razu - to dobra wiadomość dla podatników. Pytania dotyczące tego, czym nadpłata ma być, mogły pojawić się przede wszystkim wśród osób, które 15 lutego od razu zasiadły do komputerów, by skorzystać z usługi Twój e-PIT. Na stronie z podsumowaniem danych dotyczących naszej deklaracji podatkowej znaleźć można u dołu, jako ostatnią z podanych tam informacji, kwotę nadpłaty PIT.

Reklama

Nadpłata PIT co to znaczy dla podatnika? Przede wszystkim zastrzyk pieniędzy

Przypomnijmy, że Twój e-PIT to usługa wprowadzona przez Ministerstwo Finansów, dzięki której na każdego rozliczającego się z podatku dochodowego od osób fizycznych czeka w systemie rozliczony PIT. Rozliczenia dokonuje system Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie danych, które do końca stycznia przekazuje urzędowi skarbowemu nasz płatnik (zazwyczaj to pracodawca). Rozliczony przez KAS PIT możemy od razu zaakceptować i przesłać fiskusowi lub wprowadzić zmiany, jak na przykład ulgi podatkowe.

Nadpłata PIT ma miejsce wówczas, gdy w trakcie roku zaliczki płacone na podatek są wyższe niż roczna kwota podatku do zapłacenia. Powstała w ten sposób nadpłata jest następnie przeznaczona do zwrotu dla podatnika, który w trakcie roku podatkowego po prostu zapłacił za dużo. Nie oszukujmy się - zwrot nadpłaconego podatku to najprzyjemniejszy dla podatnika element rozliczeń PIT.

Nadpłata PIT może wystąpić u każdego z podatników. Niezależnie czy rozliczamy się na PIT-37, PIT-36 czy za pośrednictwem innej deklaracji podatkowej, jeśli w trakcie roku odprowadzaliśmy zaliczki na podatek, które dały sumę wyższą niż kwota podatku do zapłacenia, urząd skarbowy nie położy ręki na tych pieniądzach, tylko je nam zwróci.

Jak otrzymać nadpłatę PIT? Kiedy dotrą pieniądze z urzędu skarbowego?

Aby otrzymać nadpłatę podatku PIT nie trzeba niczego szczególnego robić. Wystarczy zatwierdzić naszą deklarację w systemie Twój e-PIT lub złożyć ją w formie papierowej w urzędzie skarbowym odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania. Jednak ci, którzy swoją deklarację złożą drogą elektroniczną, dostaną pieniądze wcześniej.

Podatnik, któremu wyszła nadpłata w rozliczeniu podatkowym, a który złożył deklarację do skarbówki drogą elektroniczną, może liczyć na otrzymanie zwrotu pieniędzy w ciągu 45 dni. Dłużej, bo nawet 3 miesiące na zwrot poczekać mogą natomiast ci podatnicy, którzy rozliczają się tradycyjnie na formularzu papierowym.

Niezależnie jednak od terminów, jakie obowiązują urzędy skarbowe względem wypłacania zwrotu z tytułu nadpłaty PIT, praktyka pokazuje, że wcześniej złożony wniosek, to wcześniej otrzymana nadpłata. Nie są już wyjątkiem sytuacje, w których podatnicy otrzymywali zwrot podatku jeszcze w lutym, jeśli rozliczyli się ze skarbówką od razu po otwarciu się fiskusa na przyjmowanie deklaracji podatkowych za poprzedni rok.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadpłata | PIT | rozliczenie | Urząd skarbowy | zwrot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »