MF zamierza wydłużyć ważność znaków akcyzy na wyroby winiarskie

Jak poinformował resort finansów, planuje się wydłużenie znaków akcyzy na wyroby winiarskie do 31 grudnia 2023 roku zakłada projekt rozporządzenia, które w piątek opublikowało MF na stronach RCL. Nowe banderole miały się pojawić od 1 lipca br. . Mają być znacznie mniejsze - ich wymiary to jedynie 50 mm × 16 mm i będą naklejone na szyjcie w kształt litery "I" lub odwróconej litery "L", bądź na korpusie butelki w pobliżu tylnej etykiety.

Przedłużona ważności znaków akcyzy naniesionych

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich. Jak wskazano w uzasadnieniu, obecnie termin ważności znaków akcyzy na wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy naniesionymi na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich, których wzory zostały określone w poz. IV i VIII załącznika nr 1 oraz poz. IV załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, upływa z dniem 31 grudnia 2022 r.

Reklama

"Związek Pracodawców Polska Rada Winiarska zwrócił się do Ministra Finansów o przedłużenie ważności ww. wzorów znaków akcyzy, argumentuje swój wniosek przede wszystkim faktem, że rotacja towarów, a tym samym proces zmiany banderol na wyrobach obecnych na półkach sklepowych postępuje powoli. Większość wyrobów winiarskich będących w sprzedaży w sklepach, restauracjach, hurtowniach, a także będących w magazynach producentów i importerów jest jeszcze oznaczona jest starymi banderolami" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Dodano w nim, że coraz częściej zdarzają się przypadki, że odbiorcy wina wyrażają obawę, że towar ze starymi banderolami nie zostanie przez nich sprzedany w odpowiednim terminie, odmawiają przyjmowania od producentów i hurtowni butelek innych niż oznakowane banderolami o nowym wzorze. Coraz częściej zdarzają się zwroty towaru opatrzonego starymi banderolami co powoduje chaos i utrudnia sprzedaż.

"Mając powyższe na uwadze projekt przewiduje przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich przed dniem 1 stycznia 2022 r., których wzory zostały określone w poz. IV i VIII załącznika nr 1 oraz w poz. IV w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (...), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 13 lutego 2021 r." - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Resort jednak zastrzegł, że nowa regulacja nie będzie miała zastosowania do znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe importowanych lub nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów winiarskich, sprowadzonych na terytorium Polski po dniu 31 grudnia 2021 r.

Jak było do tej pory?

Banderola przeznaczona na opakowania wyrobów winiarskich o pojemności do 0,5 l miały wymiary 110 mm x 14 mm, natomiast banderole przeznaczone na opakowania wyrobów winiarskich powyżej 0,5 l (standardowe butelki wina), miały wymiary:  160 mm x 16 mm. Teraz będzie to 50 mm × 16 mm.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: akcyza na alkohol | podatek akcyzowy | wino | towary akcyzowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »