Najem mieszkań będzie mniej opłacalny? Resort finansów szykuje zmianę

Minister Finansów chce zmian w opodatkowaniu najmu mieszkań - informuje money.pl. To jednak nie jest dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości, ponieważ ten sposób inwestycji miałby stać się dla nich mniej korzystny. Tym ruchem szef resortu Andrzej Domański chciałby zwiększyć zainteresowanie lokowaniem pieniędzy na rynku kapitałowym.

Jak zauważa portal, w ostatnich latach odsetek osób, które rozliczają najem mieszkań w oparciu o ryczałt stale rośnie. Tę formę opodatkowania w Polsce w 2022 r. wybrało blisko milion właścicieli nieruchomości. W porównaniu do danych sprzed dziesięciu lat oznacza to dwukrotny wzrost. 

To byłaby rewolucja dla właścicieli nieruchomości. Wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny?

Jednak ta korzystna forma opodatkowania z perspektywy najemców może już niedługo zostać zmieniona. Taki plan chciałby wdrożyć minister Andrzej Domański, co portal money.pl potwierdził u kilku niezależnych źródeł z otoczenia szefa resortu finansów.

Obecnie ryczałt od przychodów z tytułu najmu nieruchomości wynosi 8,5 proc. Stawka ta wzrasta do 12,5 proc. po przekroczeniu 100 tys. zł przychodu w skali roku, jednak wyższy podatek liczy się od każdej złotówki ponad ten próg. Minister finansów chciałby, aby opisane zasady były mniej korzystne z punktu widzenia inwestorów, co w praktyce może oznaczać podwyżkę podatku.

Reklama

Takie działanie ma przynieść podwójne korzyści z perspektywy członka rządu. Po pierwsze wyższe podatki oznaczałyby dodatkowe środki, które wpłynęłyby to publicznej kasy. Po drugie część inwestorów wycofałoby się z rynku nieruchomości na rzecz rynku kapitałowego.

Na zmianie mają skorzystać dwie grupy - państwo oraz spółki giełdowe

Scenariusz ten ma być o tyle prawdopodobny, że w gabinetach resortu finansów jednocześnie toczą się dyskusje na temat zmian w podatku Belki. Jak wskazał niedawno Andrzej Domański w wywiadzie dla Analiz Online, chciałby, aby Polska stała się miejscem bardziej przyjaznym do inwestycji na rynku kapitałowym. 

Taka zmiana byłaby korzystna dla spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Jednak do osiągnięcia pełnego sukcesu potrzebne byłaby także inne działania, m.in. szerzenie edukacji ekonomicznej w społeczeństwie. Ważne zadanie stałoby również przed Komisją Nadzoru Finansowego, która skutecznie zwalczając insider trading miałaby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród inwestorów detalicznych. 

Należy jednak pamiętać, że opisywane zmiany nie opuściły jeszcze ram dyskusji w ministerialnych gabinetach. Ostatecznie plan może ulec przebudowie, podobnie jak miało to miejsce w przypadku podatku Belki. Pierwotnie w kampanii wyborczej KO obiecywała likwidację daniny, jednak z ostatnich doniesień wynika, że podatek zostanie, ale będzie zmodyfikowany. Choć i w tym aspekcie rząd nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »