Reklama

Od stycznia 2023 r. wzrosną kary za wykroczenia i przestępstwa podatkowe

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia, planowana od stycznia 2023 r., spowoduje również wzrost kar nakładanych na podstawie Kodeksu karnego-skarbowego. Maksymalna kara za przestępstwo skarbowe wyniesie w przyszłym roku ponad 33 mln zł, a najniższa grzywna za wykroczenie - ponad 1100 zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W 2022 r. pensja minimalna wynosi 3010 zł brutto, ale już od 1 stycznia 2023 r. ma wzrosnąć aż do 3490 zł i nie jest to ostatnia planowana podwyżka, kolejna zapowiedziana jest na lipiec 2023 r.

Podwyżka pensji minimalnej to jednak nie tylko zmartwienie dla pracodawców i powód do radości dla część pracowników. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę przekłada się również na wymiar kar za uchybienia podatkowe.

- Przede wszystkim wzrost minimalnej wynagrodzenia za pracę oznacza przesunięcie granicy między wykroczeniem skarbowym a przestępstwem skarbowym w przypadkach, gdy czyn zabroniony polega na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Limitem różnicującym wykroczenie od przestępstwa jest pięciokrotność wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w czasie popełnienia czynu zabronionego. W 2022 r. granica ta przypada na kwotę 15 050 zł. Począwszy od stycznia 2023 r. będzie to granica na poziomie 17 450 zł.

Reklama

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma również wpływ na wymiar grzywien grożących za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Mandat lub grzywna za wykroczenie skarbowe

W przypadku wykroczeń skarbowych kalkulacja mandatu lub grzywny jest bezpośrednio związana z wynagrodzeniem minimalnym:

- mandat karny może być nałożony w granicach od 1/10 do 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zaś

- kara grzywny może być nałożona w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Grzywna za przestępstwo skarbowe

Kalkulacja wysokości grzywny za przestępstwa skarbowe obejmuje natomiast dwa etapy. Przepisy regulujące poszczególne przestępstwa skarbowe wskazują na zagrożenie grzywną co do zasady od 10 do 720 stawek dziennych.

- Aby ustalić ostateczną wysokość grzywny koniecznym jest zatem nie tylko orzeczenie stawek dziennych grzywny, ale określenie wysokości jednej stawki dziennej - komentuje A .Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać 400-krotności minimalnego wynagrodzenia - rozpiętość jest zatem olbrzymia.

Obecnie są to stawki od 100,33 zł do nawet 40 132 zł.

Najniższa grzywna wnosi zatem 1003 zł, zaś najwyższa może osiągnąć kwotę 28 895 040 zł.

W związku ze znaczącym wzrostem wynagrodzenia minimalnego, wysokość dziennej stawki grzywny, a w konsekwencji również dopuszczalny wymiar grzywny również istotnie wzrosną i będą wynosiły od 1163,30 zł aż do 33 503 040 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »