Zmiana formy opodatkowania. Do kiedy złożyć wniosek?
W nowym roku przedsiębiorcy mają możliwość dokonania zmiany dotychczasowej formy opodatkowania. Warunkiem jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku w terminie ściśle określonym przez prawo. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania w 2025 r. i jak to zrobić?
Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej obowiązkowo wybierają jedną z trzech dostępnych form opodatkowania. Wybrana forma ma następnie zastosowanie do kolejnych lat prowadzenia działalności. Jeżeli przedsiębiorca nie chce skorzystać z obecnej formy opodatkowania, to po spełnieniu odpowiednich warunków ma on możliwość zmiany dotychczasowej formy opodatkowania na inną.
W polskim prawie obecnie istnieje możliwość wyboru jednej z 3 form opodatkowania:
- Zasady ogólne (tzw. skala podatkowa) - podatek wynosi 12 proc. od dochodów do 120 000 zł oraz 32 proc. od nadwyżki powyżej 120 000 zł,
- Podatek liniowy - stawka podatku wynosi 19 proc., niezależnie od dochodów,
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki ryczałtu różnią się w zależności od zakresu działalności firmy i wynoszą: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 15 proc. i 17 proc.
Od 1 stycznia 2022 r. nie ma natomiast możliwości wyboru karty podatkowej jako formy opodatkowania. Jednocześnie podatnicy, którzy obecnie korzystają z karty podatkowej, nie mają obowiązku zmiany tej formy. Mogą oni korzystać z karty podatkowej tak jak na dotychczasowych zasadach.
Przedsiębiorcy mogą zmienić obecną formę opodatkowania, zgłaszając chęć takiej zmiany do urzędu skarbowego. Zmiany nie można jednak dokonać w dowolnym momencie. Mianowicie zmiana formy opodatkowania powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego maksymalnie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma uzyskała pierwszy w danym roku przychód z działalności. Jako przychód natomiast rozumie się m.in. wystawienie faktury, otrzymanie zapłaty czy dostawę usługi.
Oznacza to więc, że jeżeli firma uzyska pierwszy przychód w styczniu 2025 r., to wtedy może ona zmienić formę opodatkowania do 20 lutego 2025 r. Wyjątkiem są z kolei podatnicy opodatkowani kartą podatkową, którzy muszą dokonać zmiany do 20 stycznia każdego roku. Jeżeli zaś dana firma uzyska pierwszy przychód z firmy w grudniu danego roku, to wtedy czas na zmianę formy opodatkowania minął 31 grudnia danego roku.
Zmianę formy opodatkowania działalności gospodarczej dokonuje się w formie aktualizacji wpisu CEIDG. Zmianę można zgłosić osobiście, listownie lub drogą elektroniczną przez portal biznes.gov.pl. Na formularzu zmiany trzeba wskazać nową, wybraną formę opodatkowania, a następnie podpisać i wysłać wniosek.
Jeżeli przedsiębiorca nie zdąży dokonać zmiany w wyznaczonym terminie, to wtedy zmiana będzie nieskuteczna. W takim przypadku kolejna zmiana formy opodatkowania będzie możliwa w kolejnym roku, po uzyskaniu przez firmę pierwszego przychodu.
WB