Optymalizacja podatkowa wywołuje negatywne skojarzenia

Z uwagi na skomplikowany system prawa podatkowego, nieprecyzyjne przepisy oraz ciągłe jego zmiany prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest niezwykle trudne. - Dlatego podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków podatkowych wydaje się naturalne, pod warunkiem że zastosowane rozwiązania są zgodne z prawem - mówi ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

W Polsce zwrot "optymalizacja podatkowa" wywołuje negatywne skojarzenia, bowiem powszechnie uważa się, że jest to działanie mające na celu obejście przepisów - po to, by uchylać się od płacenia podatków, co nie jest prawdą. - W rzeczywistości optymalizacja podatkowa to wybór właściwych rozwiązań w ramach planowanych działań oraz w granicach obowiązującego prawa podatkowego. Natomiast jej celem jest zmniejszenie obciążeń podatkowych, które mają negatywny wpływ na majątek przedsiębiorców - mówi Mariusz Korzeb.

W jego opinii znajomość przepisów prawa podatkowego oraz mechanizmów gospodarczych daje możliwość kształtowania wysokości obciążeń podatkowych w przedsiębiorstwie.

Reklama

- Dlatego w przypadku prowadzenia działań biznesowych w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe, jakie niesie ze sobą planowana transakcja czy działanie - dodaje ekspert Pracodawców RP. Podkreśla też fakt, iż obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą dozwolonych przez prawo podatkowe instrumentów stanowi istotny czynnik, który decyduje o rentowności danego przedsięwzięcia.

_ _ _ _ _ _ _

Koniec uciekania do rajów?

Firmy nie przestaną szukać oszczędności podatkowych - ocenia doradca podatkowy Michał Roszkowski. Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi klauzulę o unikaniu podatków. Ma ona ukrócić uciekanie spółek do rajów podatkowych, pod groźbą wysokich kar finansowych.

Ministerstwo finansów chce ukrócić uciekanie do rajów podatkowych. Resort przedstawił rządowi założenia nowelizacji ordynacji podatkowej, wśród których znajduje się klauzula o unikaniu podatków.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż powiedziała IAR, że przepis będzie wymierzony w nieuczciwych przedsiębiorców. Chodzi o takie firmy, które rozbudowują swoją strukturę i mnożą spółki - córki tylko w celu unikania opodatkowania - dodała.

Rzeczniczka przekonuje, że podobne zapisy istnieją już w wielu krajach. Ministerstwo finansów chce, aby spółki przyłapane na unikaniu płacenia podatków, płaciły wysokie kary.

Przedsiębiorcy bronią się, że nie zawsze szukanie korzystnych rozwiązań podatkowych jest oszustwem. W ostatnim czasie media informowały o spółce odzieżowej LPP, właścicielu między innymi marki Reserved, która przeniosła niektóre swoje znaki towarowe do spółki zarejestrowanej na Cyprze. Firma odpowiedziała, że 90 procent podatków płaci w Polsce, a zaoszczędzone środki są inwestowane w rozwój spółki.

Michał Roszkowski z firmy Accreo ocenia, że zostanie zamknięta jedna furtka unikania opodatkowania, ale wiele innych wciąż będzie otwartych. Różnica polega na tym, że po zmianie przepisów firmy będą musiały się bardziej postarać, żeby ekonomicznie uzasadnić tworzenie spółek - córek w innych krajach. Ekspert wskazuje natomiast, że zmiana prawa zwiększy wpływy do budżetu państwa. Jak podkreśla - już teraz widać nasilone kontrole urzędników podatkowych.

IAR

Dowiedz się więcej na temat: podatki | pod warunkiem | fiskus | raj podatkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »