Reklama

PIT Last Minute: Miesięczny bilet kolejowy może obniżyć roczny podatek

Rozliczając rocznego PIT-a, pracownik może odliczyć opłaty, jakie poniósł na dojazd do pracy publicznymi środkami transportu - przypomina Tax Care w ramach cyklu PIT Last Minute. Taki wydatek musi jednak spełniać pewne warunki. Zaoszczędzić mogą pracownicy dojeżdżający z terenów podmiejskich i podróżujący koleją.

Jeśli wydatki na dojazd do pracy są wyższe niż roczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, nadwyżkę tę można odliczyć w zeznaniu rocznym. Wyższe wydatki na dojazd do pracy będzie można ująć w rocznym PIT, jeśli dojeżdżający pracownik korzysta ze ściśle określonych środków transportu, tj. środków komunikacji miejskiej (autobus, tramwaj, metro, trolejbus), kolei i promu. Nie dotyczy to zatem dojazdów taksówką czy rowerem lub samochodem. Warunkiem jest też, aby wydatki były udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Reklama

Co do zasady koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynoszą: - gdy podatnik pracuje w miejscowości, w której mieszka - 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł w przypadku jednego stosunku pracy i 2002 zł 05 gr przy uzyskiwaniu przychodu z więcej niż jednego stosunku pracy, - gdy podatnik pracuje w innej miejscowości niż mieszka i nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - 139 zł 06 gr, a za rok podatkowy nie więcej niż 1668 zł 72 gr w przypadku jednego stosunku pracy i 2502 zł 56 gr przy uzyskiwaniu przychodu z więcej niż jednego stosunku pracy.

Konieczny bilet imienny

Imiennym biletem okresowym mogą być typowe bilety miesięczne wystawiane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne, np. ZTM, PKP, MZK, PKS itp. Kluczowe dla możliwości odliczenia imiennego biletu od podatku jest to, aby finansowany był w całości przez pracownika. Jeśli pracodawca ponosiłby część kosztów takiego biletu, np. w postaci dopłat, zostałyby one wliczone do przychodu pracownika i opodatkowane.

Innymi słowy, uprawniającym do odliczenia ponad ustawowy limit jest dokument wystawiony imiennie na pracownika, uprawniający go korzystania z danego środka przez pewien okres czasu, który potwierdza ponoszenie przez niego kosztów dojazdu do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacją miejską.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Więcej odliczy pracownik dojeżdżający z daleka

Odliczenie w rocznym PIT kosztów biletów imiennych jest możliwe, jeśli są one wyższe od tych określonych w ustawie (111,25 zł i 139,06 zł miesięcznie). Biorąc pod uwagę aktualne ceny biletów miesięcznych komunikacji miejskiej, można zauważyć, że dotyczyć to będzie jedynie pracowników dojeżdżających do pracy z terenów podmiejskich.

Przykładowo, w Poznaniu taki pracownik będzie mógł w deklaracji rocznej odliczyć od przychodu 45,94 zł za każdy miesiąc (185 zł - 139,06 zł), natomiast w Warszawie 70,94 zł (210 zł - 139,06 zł). W skali roku daje to odpowiednio 551,28 zł i 851,28 zł, co w przypadku dojazdów do pracy w Poznaniu oznacza oszczędność na podatku w kwocie ok. 99 zł, a przy dojazdach do stolicy - ok. 153 zł.

Najwięcej zaoszczędzi pasażer pociągu

Najwięcej korzyści z odliczania biletu miesięcznego mają pracownicy dojeżdżający do pracy pociągami. W Gdańsku posiadacze imiennego 30-dniowego kolejowo-komunalnego biletu metropolitalnego mogą za 220 zł korzystać z przewozów SKM, Przewozów Regionalnych, ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK w Wejherowie. W rozliczeniu rocznym od przychodu odliczą zatem 80,94 zł miesięcznie (220 zł - 139,06 zł), a w skali roku - 971,28 zł, co zmniejszy podatek o ok. 175 zł.

Z kolei pracownik dojeżdżający do pracy Przewozami Regionalnymi w obrębie województwa mazowieckiego może odliczyć od przychodu 184,94 zł miesięcznie, przyjmując, że do pracy pokonuje pociągiem od 141 do 200 km - dla takiej odległości cena miesięcznego imiennego biletu w drugiej klasie jest najwyższa i wynosi 324 zł (324 zł - 139,06 zł = 184,94 zł). W skali roku odliczenie sięgnie prawie 2220 zł, dzięki czemu podatek będzie niższy o prawie 400 zł.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Katarzyna Miazek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »