Reklama

PIT. Młodzi podatnicy dostaną mniejszy zwrot podatku niż początkowo

Niektórzy młodzi podatnicy korzystający z ulgi dla młodych dostają mniejszy zwrot podatku niż ten, który pierwotnie widniał w przygotowanym rozliczeniu w usłudze e-PIT. Użytkownik Interii zamiast 4 tys. zł dostanie tylko 641 zł i musiał złożyć korektę rozliczenia. - W pierwszych dniach działania usługi były przypadki złego naliczenia składek - przyznaje Ministerstwo Finansów.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Taki przypadek spotkał jednego z młodych podatników, który wcześnie złożył PIT, ale kilka dni temu musiał dokonać korekty i pożegnać się z "obietnicą" wysokiego zwrotu podatku.

- Złożyłem e-PIT 16 lutego i system wyliczył, że otrzymam prawie 4 tys. zł zwrotu podatku. Dowiedziałem się też, że nie mogę przekazać 1 proc. podatku na organizację charytatywną. Niecały miesiąc później - 14 marca - zadzwoniła do mnie pani z Urzędu Skarbowego i powiedziała, że muszę złożyć korektę. I wtedy okazało się, że nie otrzymam niemal 4 tys. zł zwrotu, ale tylko 641 zł - mówi użytkownik Interii.

Reklama

- Korektę wypełniałem razem z panią ze skarbówki, która pomagała mi przez telefon, więc wszystko poszło dość sprawnie -  dodaje. I zaznacza, że w poprawionym PIT mógł już przekazać 1 proc. podatku na OPP (Organizację Pożytku Publicznego).

- W pierwszych dniach działania usługi Twój e-PIT, w niektórych udostępnionych zeznaniach mogły się pojawić przypadki, w których zostały nieprawidłowo zsumowane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w przypadku podatników, którzy osiągnęli przychody opodatkowane i zwolnione w związku z ulgą dla młodych. Takie zeznania zostały szybko poprawione i dane są prawidłowo prezentowane. W przypadku zeznań już złożonych - urzędy skarbowe dokonają weryfikacji i sporządzą korekty z urzędu. W wyjątkowych przypadkach może być potrzebne złożenie korekty przez podatnika - wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Twój e-PIT coraz popularniejszy

Od 15 lutego trwa akcja rozliczeń rocznych. Po raz czwarty można korzystać z coraz popularniejszej usługi Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze jest też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Do 2 maja 2022 roku podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze "Twój e-PIT".

Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych.

Usługa cieszy się duża popularnością, bo podatnik ma wstępnie wypełniony PIT.

Osoby, które mają nadpłatę podatku, składając w ten sposób PIT wcześniej, mogą liczyć na to, że szybciej otrzymają przelew z urzędu skarbowego. Dlatego już po pierwszych dwóch dniach udostępnienia gotowych, wypełnionych przez skarbówkę PIT ów złożono pół miliona zeznań.

O tym, że w zeznaniach osób, które nie ukończyły 26. roku życia pojawiły się zawyżone kwoty podatku do zwrotu informował "Dziennik Gazeta Prawna".

Przypadek naszego użytkownika pokazuje, że część osób z tej grupy musi jednak złożyć korektę zeznań.

Monika Krześniak-Sajewicz

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »