PIT-36 za 2021 rok. Jak rozliczyć podatek przez Internet. Instrukcja krok po kroku
Czas na rozliczenie PIT w 2022 roku. Od 15 lutego można będzie składać roczne zeznania podatkowe. Jednym z najpopularniejszych druków jest PIT-36. Dla kogo jest on przeznaczony, do kiedy można go składać i czym PIT-36 różni się od PIT-37?
Rozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązek każdego podatnika. Wybór prawidłowej deklaracji podatkowej uzależniony jest od rodzaju uzyskania przychodu.
Z tego formularza korzystają przede wszystkim osoby, które w danym roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczając ją na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. PIT-36 jest również przeznaczony dla osób, które:
- prowadzą działy specjalne produkcji rolnej wg. skali podatkowej
- wynajmują lub dzierżawią nieruchomość na zasadach ogólnych
- prowadzą niezarejestrowaną działalność gospodarczą, z której przychód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia
- korzystają z kredytu podatkowego lub są zobowiązane do rozliczenia nieopłaconych zaliczek na podatek w związku ze stosowaniem tego kredytu
PIT-36 obejmuje także dochody pochodzące z umów aktywujących nianie. Pozwala on na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Druk PIT-36 przeznaczony jest również dla osób zatrudnionych poza granicami Polski lub osiągających dochody ze źródeł położonych za granicą, jeśli nie mają one obowiązku rozliczania zaliczek na podatek w Polsce.
Formularze PIT można składać w odpowiednim oddziale urzędu skarbowego już od 15 lutego 2022 roku. Wypełnione druki należy dostarczyć osobiście, elektronicznie (za pomocą specjalnych programów księgowych albo e-Urzędu Skarbowego) lub za pomocą poczty tradycyjnej. Termin składania większości deklaracji podatkowych, w tym druków PIT-36 mija 2 maja 2022 r.
Nie warto przekraczać tego terminu, ponieważ może się to wiązać z nałożeniem na podatnika grzywny.
W przypadku błędnego wypełnienia formularza PIT-36, podatnik ma prawo do złożenia korekty w ciągu 5 lat. Okres ten liczony jest od końca roku, w którym złożone zostało nieprawidłowe zeznanie.
Rozliczenie podatkowe przez Internet jest obecnie najprostszą i najszybszą formą. W udostępnionej przez Administrację Skarbową usłudze e-PIT dostępne są formularze PIT-36 jedynie dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, lecz muszą odprowadzić podatki od przychodu z najmu, dzierżawy nieruchomości oraz innych umów pasujących do tego formularza.
Przedsiębiorcy mogą natomiast skorzystać z darmowego rozliczenia online (pitax.pl). Wystarczy, że wykonają kilka prostych kroków:
- Na początek konieczne jest zebranie niezbędnych dokumentów za 2021 r. oraz podanie kwoty przychodu z zeszłorocznego rozliczenia.
- W następnej kolejności należy wypełnić PIT-36 online według instrukcji
- Jeśli podatnik chce skorzystać z odliczeń od podatku, musi dodać wszystkie ulgi podatkowe w kolejnym kroku
- Po zakończeniu wprowadzania danych system automatycznie oblicza podatek
- Na koniec za pomocą programu można przesłać formularz do odpowiedniego urzędu skarbowego
Są to dwa najpopularniejsze druki, dlatego wiele osób zastanawia się, który wybrać, żeby rozliczyć podatek. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że PIT-36 przeznaczony jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą według skali podatkowej (czyli stawek 18 proc. i 36 proc.), natomiast PIT-37 wypełniają osoby uzyskujące przychody wyłącznie za pośrednictwem płatników (umowy o pracę, umowa zlecenie, renty, emerytury itp.).
Mimo że są to najczęściej wybierane druki, nie można stosować ich zamiennie. W przypadku wystąpienia problemów z wyborem właściwego formularza, warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego lub zapoznać się z informacjami zawartymi na rządowej stronie podatki.gov.pl
Nowogrodzka wystawia rachunek za Polski Ład
Sztuczna gwiazda rozbłysła w Europie. To przyszłość energetyki
Zobacz również: