Podatki przegłosowane
Sejm zwolnił z opodatkowania zyski z lokat bankowych i obligacji oraz udziału w funduszach kapitałowych założonych lub nabytych przed 1 grudnia 2001 r. Posłowie opozycji zapowiedzieli zaskarżenie noweli do Trybunału Konstytucyjnego.
Zwolnione z 20-proc. podatku będą dochody z lokat i obligacji, a także z udziału w funduszach inwestycyjnych, które ustanowiono albo kupiono przed 1 grudnia 2001 r. To najważniejsza z senackich poprawek, którą wczoraj zaakceptował Sejm. Znowelizowana wcześniej przez posłów ustawa o PIT przewidywała, że zwolnienie będzie dotyczyć dochodów z lokat, obligacji i udziału w funduszach założonych albo kupionych do dnia opublikowania ustawy. Sejm zaakceptował też propozycję Senatu, aby zwolnienie z podatku nie obejmowało dochodów z lokat bankowych ustanowionych przed 1 grudnia 2001 r. na podstawie umów przewidujących możliwość wypłaty całości lub części kapitału, w tym skapitalizowanych odsetek, w trakcie trwania umowy, gdy podatnik skorzysta z tej możliwości.
Posłowie opozycji protestowali, że opodatkowanie odsetek wejdzie w życie bez odpowiedniego vacatio legis. Irena Ożóg, wiceminister finansów, podkreśliła jednak, że zasadnicza część znowelizowanej ustawy wejdzie w życie z początkiem 2002 r. W tym roku zyski z lokat czy obligacji nie zostaną objęte podatkiem. Zacznie być on naliczany dopiero od 1 marca 2002 r. - wyjaśniała Irena Ożóg. Jak przekonywała, ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych przewiduje m.in., że przepisy mogą wchodzić w życie po upływie 14 dni po ich opublikowaniu, a w uzasadnionych przypadkach nawet z dniem ogłoszenia.
Posłowie opozycji zapowiedzieli jednak zaskarżenie noweli do Trybunału Konstytucyjnego.