Podatkowa abolicja? Rząd zmienia zdanie
Przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać – wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia dla PAP.
We wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. i obowiązujących obecnie przepisach podatkowych są zapisy dotyczące tzw. abolicji podatkowej.
Zgodnie z nimi podatnik może zgłosić nieopodatkowany dochód lub majątek i zapłacić preferencyjny podatek w wysokości 8 proc. dochodu lub 2 proc. od majątku. Ale - zgodnie z planami Ministerstwa Finansów - te przepisy zostaną wykreślone.
- Przepisy o abolicji zakładały, że od października miała się zacząć procedura zgłaszania podatników, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zalegalizowania dochodów.
Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, to uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mechanizm w trakcie jego funkcjonowania, czyli część osób straciłaby możliwość skorzystania z abolicji już w jej trakcie.
Toteż uznaliśmy, że lepiej rozwiązać sprawię teraz, żeby potem nie było poważniejszych skutków - powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.
Wykreślenie przepisów o abolicji zostało zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.
- W efekcie nie powstanie sytuacja, w której ktoś będzie mógł z abolicji podatkowej skorzystać - wyjaśnił Artur Soboń.