Rozlicz podatek z INTERIA.PL
Powoli zbliża się 30 kwietnia 2011 roku, czyli termin złożenia zeznania podatkowego za 2010 r. Lepiej nie czekać z tym do ostatnich dni. W naszym poradniku znajdziecie najważniejsze informacje o odliczeniach, potrzebnych dokumentach i program PIT 2010, który ułatwi rozliczenie z fiskusem.
Powyższa data jest szczególnie istotna dla osób fizycznych osiągających dochody podlegające opodatkowaniu na podstawie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - dalej jako "ustawa o PIT").
Pobierz za darmo: program PIT 2010
Mniejszą wagę do tej daty przykładają ci podatnicy, którzy przed 10 stycznia 2011 r. złożyli płatnikowi oświadczenie (), zgodnie z którym rocznego obliczenia podatku oraz złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej dokona za nich płatnik, np. pracodawca w terminie do końca lutego 2011 r.
Należy zaznaczyć, że 30 kwietnia w tym roku przypada w sobotę, a to oznacza, że ostatni termin złożenia stosownego zeznania PIT za 2010 rok oraz ewentualnej zapłaty podatku, wynikającego z takiego zeznania, przypada na 2 maja 2011 r. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą, wynikającą z ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podatnicy mogą odliczyć w ramach tej ulgi tylko te wydatki, które związane są z użytkowaniem internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika. Wydatek taki należy udokumentować fakturami VAT.
Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. zmiany liberalizują powyższe obowiązki, należy jednak pamiętać, że będą one dotyczyć dopiero rozliczenia dochodów za 2011 r. Odliczeniu od dochodu podlega cała kwota zapłacona dostawcy internetu, tj. kwota brutto uwzględniająca podatek VAT. Przedmiotowa ulga jest limitowana i odliczenie nie może przekroczyć kwoty 760 zł.
Osoby fizyczne uzyskujące przychody poza granicami Polski powinny w szczególności pamiętać o tym, że w przypadku posiadania rezydencji podatkowej w Polsce, tj. przy podleganiu na terytorium RP nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - opodatkowaniu PIT -em podlega całość dochodów uzyskanych przez takie osoby - bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (dochód krajowy, jak i zagraniczny). W przypadku zaś podlegania pod ograniczony obowiązek podatkowy, osoba fizyczna powinna opodatkować PIT-em tylko dochody osiągnięte na terytorium Polski.
Podatnicy rozliczający w Polsce swoje dochody zagraniczne powinni również mieć na uwadze postanowienia odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym zarabiali w 2010 roku. W zależności od umowy obowiązują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania.
W przypadku zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia podatnik ma obowiązek złożenia w Polsce zeznania rocznego niezależnie od tego, czy osiągnął w Polsce dochód, czy też nie. W takiej sytuacji powinno zostać złożone zeznanie z załącznikiem . Wszyscy podatnicy zamierzający skorzystać z ulgi abolicyjnej powinni, obok załącznika PIT/ZG, złożyć również załącznik w celu rozliczenia przedmiotowej ulgi.
W przypadku zastosowania metody wyłączenia z progresją, jeżeli poza dochodami uzyskanymi za granicą (co do zasady podlegającymi tam rozliczeniu) podatnik nie uzyskuje w Polsce jakichkolwiek dochodów - wówczas nie ma on obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. Jeśli jednak uzyskał dochody także w Polsce, konieczne będzie złożenie za 2010 r. zeznania PIT -36 (z załącznikiem PIT/ZG).
Podatnicy, składając zeznanie roczne PIT, nie powinni zapomnieć o drobnym formalnym obowiązku, tj. o jego podpisaniu. Wpływa on bowiem na poprawność złożonego zeznania. Jego brak skutkować będzie wezwaniem do urzędu skarbowego i koniecznością uzupełnienia.
Warto zaznaczyć, że brak podpisu na formularzu to uchybienie formalne, które nie skutkuje żadnymi sankcjami, może jednak wydłużyć okres oczekiwania na ewentualny zwrot podatku, wynikający z zeznania rocznego.
Marcin Parulski
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.