Rusza składanie zeznań podatkowych. Przedsiębiorcy zrobią to po raz pierwszy przez Twój e-PIT

Od tego roku przedsiębiorcy będą mogli złożyć deklarację podatkową za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Dotyczy to osób rozliczających się według skali podatkowej, ryczałtu czy podatkiem liniowym. Dane jednak trzeba będzie wprowadzić samodzielnie, bowiem Urząd Skarbowy nie posiada informacji na temat osiągniętych przychodów czy kosztów.

Od czwartku 15 lutego można składać zeznania podatkowe za rok 2023, także poprzez usługę Twój e-PIT. Z doświadczeń z poprzednich lat wynika, że zarówno na początku, jak i pod koniec okresu rozliczeniowego trzeba być przygotowanym na trudności techniczne spowodowane przeciążeniem systemu. Część osób zostawia to na ostatnią chwilę. Jednak im szybciej zeznanie zostanie złożone, tym ewentualna nadpłata podatku zostanie zwrócona przez Urząd Skarbowy. W tym roku system po raz pierwszy umożliwia rozliczanie się przedsiębiorców. 

Reklama

Nowości dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa za pomocą usługi Twój e-PIT złożono w ubiegłym roku niemal 12 mln deklaracji.

Jednocześnie od kilku lat obserwowany jest trend spadkowy jeśli chodzi o składanie papierowych zeznań podatkowych.

W tym roku liczba złożonych deklaracji przez Twój e-PiT może być znacząco większa, bowiem taką możliwość po raz pierwszy uzyskali przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że w systemie "obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

  • PIT-36L - to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 - do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 - do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych."

Przedsiębiorcy muszą samodzielnie wprowadzić dane do e-PIT

Jak tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie InFakt, przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić zeznanie samodzielnie

- Urząd skarbowy nie posiada odpowiednich danych na temat kosztów i przychodów przedsiębiorstw. Dzięki uruchomieniu usługi rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej, osoby które są jednocześnie zatrudnione i prowadzą działalność na skali podatkowej, mogą złożyć jedno zeznanie poprzez e-PIT - tłumaczy ekspert.

Takiej możliwości nie mają jednak osoby, które rozliczają się innym sposobem np. ryczałtem. 

- Podobna sytuacja ma również miejsce, gdy przedsiębiorca wynajmuje prywatnie np. mieszkanie; czy to na etacie czy prowadzi działalność, również jest zobowiązany do złożenia dwóch zeznań, które nie muszą być składane w systemie. Podatnik może złożyć poza jak i w usłudze, może też jedno złożyć w systemie a drugie poza np. z umowy o pracę PIT-37 w e-PIT, a z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym w swoim programie do księgowości - tłumaczy doradca podatkowy.

Jego zdaniem tegoroczna nowość w usłudze Twój e-PIT będzie dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, zwłaszcza, gdy małżonkowie - także, gdy oboje prowadzą działalność - chcą dokonać wspólnego rozliczenia lub gdy pracują na etacie i prowadzą działalność. 

- Do tej pory bywało, że składali zeznania w dwóch różnych miejscach, teraz dla porządku może to być tylko w systemie. Z drugiej strony, jeśli w swoim systemie księgowym mają opcje generowania zeznań, to z pewnością nie będą przepisywać danych w e-PIT - uważa.

Fiskus może zwrócić nadpłatę podatku

Wiele osób przy składaniu zeznań podatkowych może uwzględnić należne im ulgi. Te przy wykorzystywaniu usługi Twój e-PIT należy wprowadzić już samodzielnie, bowiem urząd nie zna naszej sytuacji rodzinnej, a przygotowywane wstępnie zeznania są oparte wyłącznie o informacje przekazane przez pracodawcę. Niezmiennie obowiązuje m.in. ulga prorodzinna, małżeńska czy dla pracujących seniorów (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Krajowa Administracja Skarbowa podkreśla, że w przypadku złożenia zeznania drogą elektroniczną podatnicy otrzymają zwrot do 45 dni.

Piotr Juszczyk wskazuje, że w przypadku terminu zwrotu podatku nie ma rozróżnienia, czy deklarację składa przedsiębiorca czy osoba na etacie. 

- Przy czym przedsiębiorcy mogą później dostać zwrot, bo np. błędnie wykażą zaliczki na podatek lub inne błędy. Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który w roku podatkowym spóźnił się w jakimś miesiącu z podatkiem. Wpłacił po terminie podatek. Jednak fiskus naliczy odsetki, a przedsiębiorca w zeznaniu wykaże wpłatę takiej jakiej dokonał. W takim przypadku będzie niezgodność i urząd wezwie do korekty. Jest to częsty przypadek u podatników spóźniających się z wpłatami - tłumaczy.

Składanie zeznań podatkowych będzie możliwe do 30 kwietnia. Jeśli podatnik - z wyjątkiem przedsiębiorców - z przygotowaną wstępnie deklaracją nie zrobi nic, np. nie wskaże ulg czy organizacji pożytku publicznego, na którą chce przekazać 1,5 proc. podatku, zostanie ona złożona automatycznie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »