Sejm chce zmiany stawki VAT

Sejm domaga się, by rząd zmienił nasze stanowisko negocjacyjne w sprawie stawki podatku od towarów i usług w budownictwie. Opowiedziały się za tym w piątek wszystkie kluby poselskie.

Sejm domaga się, by rząd zmienił nasze stanowisko negocjacyjne w sprawie stawki podatku od towarów i usług w budownictwie. Opowiedziały się za tym w piątek wszystkie kluby poselskie.

Zmiana stanowiska, według posłów, ma doprowadzić do utrzymania obecnie obowiązujących obciążeń podatkiem VAT zarówno na sprzedaż mieszkań, materiałów budowlanych, jak i na usługi budowlane i remontowe. Poprzedni rząd zgodził się na podniesienie stawki VAT do 22 proc. po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce obowiązuje 7-proc. stawka.

PiS wzywa rząd do niezwłocznego przygotowania dokumentów potrzebnych do zmiany stanowiska negocjacyjnego. W przypadku braku zmiany stanowiska klub wystąpi o wotum nieufności dla Marka Pola, który jest za ten obszar odpowiedzialny - powiedział Jerzy Polaczek z PiS. SKL, jak zapowiedział Krzysztof Oksiuta, poprze wniosek PiS.

Reklama

W kraju mamy wielkie potrzeby mieszkaniowe, potrzebujemy ok. 1,5 mln mieszkań. Przy tak wielkich potrzebach rynek jest jednak płytki. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie mają pieniędzy, a więc czynnikiem zasadniczym jest obniżenie kosztów budowy - mówił poseł Łukasz Abgarowicz z PO. Zbigniew Chlebowski z Platformy stwierdził natomiast, że zgoda poprzedniego rządu na wyższą stawkę podatku to samobójcza bramka. Obecnemu rządowi zarzucił, że nic nie zrobił w tej sprawie. Czy Unia wymaga takich wyrzeczeń? O dziwo nie, ponieważ mieszkania nie są przedmiotem wymiany handlowej. Nie ma więc konieczności ujednolicenia stawki podatkowej - mówił Zbigniew Chlebowski.

Z kolei według Zbigniewa Janowskiego z SLD, wprowadzenie 22 proc. VAT spowoduje, że Polska będzie miała największe realne stawki w Europie. W jego opinii, zmieniając stanowisko, narażamy się na przedłużenie negocjacji. Nie zmieniając go jednak, sami sobie odbieramy szanse w budownictwie.

Prawo UE dopuszcza stosowanie preferencyjnych stawek VAT w przypadku budownictwa mieszkaniowego o charakterze społecznym. Polska nie zdefiniowała jednak dotychczas tego rodzaju budownictwa. My znamy tę furtkę - oceniła Zyta Gilowska z PO. Uważamy, że regulacje powinny być wspólne dla całego rynku mieszkaniowego i wszystkich obywateli, czy chcą sobie zbudować chałupkę, czy mieszkanie - dodała.

Rząd chce zamknąć negocjacje w obszarze "Podatki" na najbliższej sesji zaplanowanej 22 marca.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Stawek | rząd | Prawo i Sprawiedliwość | chciał | Sejm RP | stawki | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »