Sposób na zatory płatnicze

Na dłużniku, który spóźnia się z zapłatą, powinien ciążyć obowiązek doliczenia do kwoty płatności odsetek za czas opóźnienia, chociażby wierzyciel nie poniósł żadnej szkody - uważają przedstawiciele przedsiębiorców.

Na dłużniku, który spóźnia się z zapłatą, powinien ciążyć obowiązek doliczenia do kwoty płatności odsetek za czas opóźnienia, chociażby wierzyciel nie poniósł żadnej szkody - uważają przedstawiciele przedsiębiorców.

Business Centre Club przygotował własny projekt, którego celem jest przeciwdziałanie zatorom płatniczym w gospodarce. Przedstawiciele BCC proponują, żeby zawarte w projekcie przepisy stosować do wszelkich płatności wynikających z umów, których przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towarów lub świadczenie usług między przedsiębiorcami.

Według propozycji BCC, dłużnik, który opóźnia się z zapłatą, byłby zobowiązany doliczyć do kwoty płatności odsetki za czas opóźnienia, chociażby wierzyciel nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W razie zwłoki w zapłacie wierzyciel mógłby żądać naprawienia wszelkich wynikłych stąd szkód - proporcjonalnie do udziału każdego dłużnika w szkodzie. W szczególności wierzyciel mógłby żądać zwrotu kosztów obsługi zadłużenia zaciągniętego w celu utrzymania płynności płatniczej oraz kosztów doradztwa niezbędnego do dochodzenia zapłaty.

Reklama

Dla skuteczniejszego zwalczania zatorów BCC widzi potrzebę dokonania zmian w ustawie o PIT. Proponuje m.in. wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym przychodem byłaby kwota otrzymana w danym roku kalendarzowym. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważany byłby przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W razie zawarcia umowy, której stronami byliby przedsiębiorcy, podatnik będący stroną umowy mógłby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynikające z tej umowy płatności jedynie na podstawie pisemnego potwierdzenia przez wierzyciela uregulowania płatności na jego rzecz. BCC proponuje jednocześnie wprowadzenie stosownych zmian również w ustawie o podatku CIT.

Zdaniem przedstawicieli biznesu, niezbędna jest również nowelizacja ustawy o VAT. BCC proponuje wprowadzenie przepisu głoszącego, że w przypadku, gdy podlegająca opodatkowaniu odpłatna czynność wykonywana jest na podstawie umowy, której stronami są wyłącznie przedsiębiorcy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, chociażby podatnik był zobowiązany do wcześniejszego wystawienia faktury.

Z informacji PG wynika, że projektem BCC zainteresowani są przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Być może w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania reprezentantów BCC z wicepremierem Markiem Belką. Reprezentanci biznesu zamierzają zapoznać szefa resortu finansów ze swoimi propozycjami. Chcieliby też, żeby ich projekt został włączony do pakietu Przede wszystkim przedsiębiorczość.

KOMENTUJE DLA PG ARKADIUSZ PROTAS członek zarządu Business Centre Club

Zatory płatnicze są jednym z największych i coraz większych utrapień osób prowadzących działalność gospodarczą. Ostatnio stało się już niemal zasadą, że za dostarczony towar lub wykonaną usługę nie płaci się w umówionym terminie. Umowy i terminy zapisane na fakturze nie obowiązują. Nie jest przy tym tak, że z zapłatą zwlekają tylko nieuczciwi kontrahenci. Coraz częściej uczciwa firma nie może zapłacić drugiej, ponieważ straciła płynność finansową z powodu nieuzyskania należnej zapłaty od firmy trzeciej. Wytworzył się w ten sposób długi łańcuch dłużników. Dodatkowym obciążeniem dla wierzycieli jest konieczność rozliczenia się z zawartej transakcji ze skarbem państwa. Niezależnie bowiem od tego, czy otrzyma się zapłatę, czy nie, trzeba od tej transakcji w terminie zapłacić podatek dochodowy i VAT.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: szkody | opóźnienia | wierzyciel | zatory płatnicze | zatory | BCC | płatności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »