Trudno wyliczyć dochód

Rozliczenie transakcji na instrumentach finansowych zawieranych w walutach obcych w praktyce bywa uciążliwe - podatnik dla celów rozliczenia podatku w Polsce jest zobowiązany do ustalenia dochodu w złotych.

Jak przypomina Andrzej Paczuski, partner w Kancelarii Paczuski & Taudul, dochód (stratę) podatkową stanowi przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, podatnik jest więc zobligowany ustalić dochód na podstawie przychodów oraz kosztów przeliczonych odrębnie na polskie złote.

W przypadku inwestycji na rynku terminowym czy walutowym forex, przy wielokrotnych transakcjach, każdorazowe przeliczenie ich na złote dla indywidualnego inwestora jest dość skomplikowane. Problemu nie ma, gdy podatnik otrzymał imienną informację PIT-8C o zrealizowanych transakcjach od polskiego podmiotu obsługującego rachunek inwestycyjny. Inaczej jest jednak w przypadku inwestowania za pośrednictwem zagranicznych instytucji, co w praktyce jest jednak zjawiskiem dość powszechnym.

Czasochłonne rozliczenie

Transakcje zawierane na rynku terminowym oraz walutowym opierają się na instrumentach pochodnych, a na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z tego tytułu są obciążone 19-proc. podatkiem dochodowym. Ze względu na to, że transakcje na rynkach międzynarodowych są dokonywane z reguły przez konta w bankach zagranicznych, to automatyczne przeliczenia i odniesienia do złotego nie są dokonywane.

Artur Oleś, wiceprezes KSK Doradcy, zaznacza, że z uwagi na najczęściej relatywnie dużą liczbę transakcji rozliczenie jest czasochłonne. - Szczególnie problematyczne może być rozliczenie przychodów z uwagi na fakt, że inwestor musi posługiwać się kursem banku, z którego korzystał - stwierdza ekspert.

Jakie są zasady rozliczania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych za 2008 rok ? W jaki sposób regulacja wprowadzona w art. 17 ust. 4 ustawy o PIT uprości rozliczanie przychodów w walutach obcych ? Czy przeliczenie na złote powinno następować w momencie otwarcia i zamknięcia danej transakcji, czy też możliwe jest podsumowanie wszystkich transakcji w danej walucie i przeliczenia ich sumarycznego wyniku? Co jest wystarczającym dowodem dla udokumentowania zawieranych transakcji ?

Więcej: Gazeta Prawna 17.03.2009 (53) - str.4

Przemysław Molik

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Dochód | Podatnik | wyliczyć | wyliczenia | rozliczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »