Twój e-PIT. Coraz więcej złożonych zeznań podatkowych

Do godziny 11 w środę złożono niemal 234 tys. zeznań podatkowych 2021 za pomocą usług Twój e-PIT - poinformowało Interię Ministerstwo Finansów. Możliwość pobrania gotowych rozliczeń została uruchomiona we wtorek 15 lutego.

W tym roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniły usługę Twój e-PIT, dla osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. Mogą oni pobrać wstępnie wypełnione przez KAS deklaracje, zweryfikować je, zmodyfikować lub zatwierdzić.

W pierwszym dniu system się czasem zawieszał i nie wszyscy mogli pobrać swoje deklaracje. We wtorek wieczorem Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się prace serwisowe, które powinny wyeliminować problemy i przywrócić pełne działanie usługi.

Duża grupa podatników już w pierwszych dniach skorzystała z takiej możliwości rozliczenia się z fiskusem. We wtorek było 118 tys. złożonych w ten sposób deklaracji, a w środę około godz. 11 już 234 tys.

Przez e-PIT szybszy zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy mają na rozliczenie podatku za 2021 r. jeszcze dużo czasu (do 2 maja), ale ci, którzy mają nadpłatę podatku, składając w ten sposób PIT wcześniej, mogą liczyć na to, że szybciej otrzymają przelew z urzędu skarbowego.

Zwrot potrwa do 45 dni (to maksymalny termin, bo może być dużo szybciej), a w przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Reklama

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl, a zalogować się do e-Urzędu Skarbowego można Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 rok, kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 rok.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Niektórzy muszą rozliczyć PIT wcześniej

Do 2 maja 2022 roku podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Ministerstwo Finansów zwraca jednak uwagę, że zeznanie PIT-28 za 2021 rok można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-36 za ubiegły rok do 2 maja 2022 r. Zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Uwaga! Można uwzględnić ulgi

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Można też zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | ePIT | podatki | PIT-37 | PIT 38 | PIT-36 | PIT-28 | e-Urząd Skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »