Rozliczenie PIT. Jakie ulgi podatkowe można odliczyć od podatku?

Do 2 maja 2022 roku można rozliczyć PIT za 2021 rok. Wypełniając zeznanie podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych i uzyskać zwrot części podatku. Do najpopularniejszych odliczeń należą: ulga na dziecko, ulga na Internet, ulga termomodernizacyjna czy ulga rehabilitacyjna.Ulga podatkowa na dziecko

Z tej ulgi podatkowej mogą skorzystać rodzice oraz opiekunowie prawni sprawujący władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi. 

Obejmuje ona również rodziców dorosłych dzieci, pod warunkiem, że nie przekroczyły one 26. roku życia, a ich roczny dochód wynosi maksymalnie 3089 zł.

Wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby dzieci. W przypadku jednego dziecka jest to kwota 92,67 zł/miesiąc. Przy dwójce dzieci kwota ta wzrasta do 185,34 zł miesięcznie, natomiast przy trójce do 352,01 zł miesięcznie.

Reklama

Ulga rehabilitacyjna. Co można odliczyć?

Ta ulga podatkowa przysługuje osobom niepełnosprawnym lub ich opiekunom, ponoszącym wydatki z tytułu utrzymania oraz leczenie, pod warunkiem, że roczny dochód osoby niepełnosprawnej jest niższy niż 14 tysięcy zł.

W odliczeniu można uwzględnić zarówno koszty leczenia, jak i rehabilitacji, zakupionych leków i środków higienicznych czy udziału w turnusach leczniczych. Ulga rehabilitacyjna obejmuje także koszty przystosowania mieszkania oraz samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej, opłacenie usług domowej pielęgniarki, tłumacza języka migowego czy szkolenia psa przewodnika. Część kosztów podlega pełnemu odliczeniu, inne natomiast są limitowane.

Dla kogo jest przeznaczona ulga na internet?

Z tego odliczenia mogą skorzystać osoby ponoszące koszty związane z korzystaniem z sieci, czyli figurujące na fakturach wystawianych przez dostawcę internetu. Przysługuje ona jednak tylko dwa lata z rzędu. W tym roku mogą ją więc odliczyć jedynie osoby robiące to po raz pierwszy oraz te, które odliczyły ulgę pierwszy raz w formularzu PIT za 2020 rok.

Ulga na internet jest limitowana, a jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 760 zł rocznie. Mogą z  niej skorzystać podatnicy rozliczający się na podstawie formularze PIT-28, PIT-37 oraz PIT-36 (jeśli rachunki za Internet nie zostały wcześniej wliczone w koszty prowadzenia działalności).


Ulga abolicyjna dla osób zarabiających za granicą

Ten rodzaj ulgi został stworzony, by zniwelować negatywne skutki podwójnego opodatkowania, dotykającego osoby na stałe mieszkające w Polsce, lecz osiągające dochody za granicą. Przysługuje ona zarówno pracownikom zatrudnionym na postawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych czy prowadzących własną działalność gospodarczą, rozliczających się na postawie  formularza PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. W zależności od kraju zatrudnienia ulga abolicyjna odliczana jest metodą odliczania proporcjonalnego lub metodą wyłączenia z progresją.

Należy również zaznaczyć, że wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zmieniły się zasady naliczania ulgi abolicyjnej. Do tej pory była ona bowiem nielimitowana, w rozliczeniu za 2021 r. nie może ona natomiast przekroczyć 1360 zł, czyli kwoty pomniejszającej podatek.

Ulga dla młodych

Z tej ulgi, nazywanej również podatkiem zerowym mogą skorzystać osoby poniżej 26. roku życia, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy pracy nakładczej. Takie osoby są zwolnione z podatku dochodowego, pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekracza 85 528 zł.

Od tego roku, na mocy Polskiego Ładu ulga dla młodych przysługuje również osobom osiągającym dochody z tytułu odbywania staży i praktyk szkolnych lub studenckich, pod warunkiem, że spełniają kryterium wiekowe.

Ulga termomodernizacyjna na ekologiczne inwestycje w domu

Zastanawiając się, co jeszcze można odliczyć od podatku, nie sposób pominąć ulgi termomodernizacyjnej. Jest ona skierowana do osób, które poniosły wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Obejmuje ona wszystkie inwestycje rozpoczęte po 2019 r., a jej maksymalna wysokość wynosi 53 000 zł. 

Ulga termomodernizacyjna ma na celu zmniejszenie kosztów działań przyczyniających się do ograniczenia zużycia energii cieplnej w gospodarstwach domowych. Może to być m.in.:

  • montaż paneli fotowoltaicznych, 
  • pompy ciepła 
  • kolektora słonecznego, 
  • remont mieszkania, mający na celu wymianę stolarki okiennej, 
  • wymiana pieca
  • demontaż źródła ciepła na paliwa stałe. 

Co jeszcze można odliczyć od podatku? Wpłaty na IKZE

Osoby odkładające środki na emeryturę na IKZE, muszą wiedzieć, że poniesione w ten sposób koszty mogą odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, pod warunkiem, że osiągane dochody rozliczają na postawie formularzy PIT-28, PIT-37, PIT-36 oraz PIT-36L. 

W rozliczeniu za 2021 r. maksymalna wysokość kwoty odliczenia wynosi 6310,80 zł.

Co jeszcze można odliczyć od podatku?

Podatnicy mogą również skorzystać z:

  • odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytów
  • odliczenia z tytułu darowizn
  • odliczenia straty podatkowej

Czytaj również:

Jest ktoś, kto może skorzystać na Polskim Ładzie

500 plus. Ważne zmiany w programie


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »