Reklama

Ulga na dziecko w PIT. Ile wynosi i jak ją odliczyć?

Ulga na dziecko, nazywana również ulgą prorodzinną, to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań podatkowych, pozwalające na odzyskanie części pieniędzy z urzędu skarbowego. Komu przysługuje ulga na dziecko, jak ją odliczyć i co zmieniło się w tej kwestii po wejściu w życie Polskiego Ładu?

Wraz z początkiem nowego roku obowiązywać zaczęło wiele zmian w systemie podatkowym. Osoby, które do tej pory odliczały ulgę na dziecko, powinny sprawdzić, czy nadal im ona przysługuje.

Kto może dostać ulgę na dziecko i ile ona wynosi?

Jest to ulga, z której mogą skorzystać podatnicy posiadający potomstwo i sprawujący nad nim władzę rodzicielską lub  pełniący funkcję opiekuna prawnego. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Komu przysługuje ulga na dziecko?  Jest ona skierowana do rodziców lub opiekunów:

Reklama

 •  dzieci małoletnich
 •  dzieci do 26 roku życia, które studiują lub uczą się nieprzerwanie, a ich dochód roczny nie przekracza 3089 zł
 •  dzieci otrzymujących rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny

Ważne są również limity osiąganego przez rodziców dochodu. W przypadku małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko jest to 112 000 zł, natomiast w przypadku podatników niebędących w związku małżeńskim 56 000 zł.

Rodzice będący małżeństwem, mogą zdecydować o tym, który z nich odpisuje ulgę prorodzinną od podatku, mogą ją również między siebie rozdzielić.

Kiedy nie przysługuje ulga na dziecko?

Istnieją sytuacje, w których pomimo spełnienia powyższych warunków, rodzice nie mogą skorzystać z tej ulgi podatkowej. Dzieje się tak, gdy:

 • dziecko lub rodzic w ostatnim roku podatkowym prowadzili własną działalność gospodarczą rozliczając się ryczałtem lub podatkiem liniowym
 • dziecko zawarło związek małżeński
 • małoletnie dziecko zostało umieszczone w placówce, która zapewnia mu całodobowe utrzymanie
 • rodzicowi zostały odebrane prawa rodzicielskie
 • drugi rodzic zadeklarował chęć odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej w maksymalnej wysokości

Na stronie gov.pl można przeczytać również, że:

Ile wynosi ulga na dziecko i jak ją obliczyć w rozliczeniu za 2021 rok?

Osoby spełniający powyższe wymagania, mogą liczyć na zwrot części podatku. Ulgę prorodzinną nalicza się w systemie miesięcznym i wynosi ona:

 • w przypadku jednego dziecka - 92,67 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 1112,04 zł  rocznie
 • w przypadku dwójki dzieci - 185,34 zł miesięcznie, czyli 2224,08 zł na dwoje dzieci
 • w przypadku trójki dzieci - 352,01 zł miesięcznie, czyli 4224,12 (po 92,67 zł/mies. na pierwsze i drugie oraz 166,67 zł na trzecie)
 • w przypadku czwórki i więcej dzieci - 352,01 zł miesięcznie  za trójkę potomstwa + 225 zł/mies. na każde kolejne

Należy jednak pamiętać, że w rozliczeniu uwzględnia się tylko te dzieci, na które przysługuje ulga. Ważny jest również fakt, że liczy się ją za pełne miesiące rodzicielstwa lub sprawowania opieki prawnej dziećmi. Oznacza to, że jeśli dziecko urodziło się w połowie kwietnia, ulgę prorodzinną można odliczyć dopiero od maja.

 

Gdzie rozliczyć ulgę na dziecko i jaki PIT wybrać?

 

Ulga ta przysługuje rodzicom rozliczającym się z urzędem skarbowym wg. skali podatkowej. Standardowo wybierają więc oni formularz PIT-37 lub PIT-36. Można to zrobić zarówno przesyłając formularze drogą tradycyjną jak i za pomocą funkcji e-pit.

Ulga na dziecko po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Co się zmienia?

Mimo że limity związane z ulgą na dziecko nie ulegają zmianie, okazuje się, że część rodziców nie będzie mogła jej uwzględnić w 2023 roku, w rozliczeniu za 2022 rok. Ma to związek z Polskim Ładem, a dokładniej z podniesieniem kwoty wolnej od podatku

Od 1 stycznia 2022 r. wynosi ona 30 000 zł. Oznacza to, że osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie (aktualnie 3010 zł brutto) nie będą miały potrącanych od wypłaty zaliczek na podatek (za wyjątkiem składki społecznej). W rocznym zeznaniu podatkowym za 2022 r. nie będą więc mogły odliczyć ulgi na dziecko. 

Nowa ulga dla rodziców samotnie wychowujących dziecko

Kolejną zmianą podatkową związaną z Polskim Ładem jest wprowadzenie dodatkowej ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dziecko w wysokości 1500 zł. Będzie ona doliczana do ulgi na dziecko. Samodzielni rodzice jednego dziecka będą więc mogli liczyć na zwrot w wysokości 2 612,04 zł.

Należy jednak zaznaczyć, że w zamian za to rozwiązanie zlikwidowano możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem, co dla wielu samotnych rodziców było korzystniejszym rozwiązaniem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »